Na TECHNOhrátkách v Třemošnici nechyběly vrtačky ani hoblíky…

Třemošnice – Chřipková epidemie, arktická zima ani zamrzlé autobusy neohrozily druhé letošní zastavení TECHNOhrátek. Do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště technického v Třemošnici ve středu 28. února dorazilo 122 natěšených žáků 8. tříd z devíti základních škol regionu. Mnozí právě zde zahájili „ostrý" výběr oborů vhodný pro jejich budoucí studijní zaměření.

Mezi více než stovkou chlapců se vyjímalo patnáct dívek, které v převážné většině zastupovaly ZŠ a MŠ Kameničky. A přestože vstoupily na půdu zasvěcenou především strojírenským oborům, statečně bojovaly i s úkoly, na které si sáhly poprvé v životě – například řezání kovu pilkou na železo, stříhání plechu nůžkami nebo montáž štokrlete. Že se však ocitly na správném místě, potvrdili také hosté při slavnostním zahájení akce.

„Tato střední škola je sice menší, ale má zájemcům rozhodně co nabídnout v maturitních i učebních oborech. Disponuje kvalitním materiálním vybavením a úzce spolupracuje s mnoha zaměstnavateli. Absolvování kteréhokoliv z oborů tak současně zaručuje velice dobře placené místo," uvedla Miloslava Drábková, zastupující odbor školství Krajského úřadu Pardubického kraje.

Starosta Třemošnice Miroslav Bubeník vzápětí školáky ujistil, že jen ve městě a jeho nejbližším okolí poptávají firmy 2 200 pracovních míst technického zaměření. Mimochodem ve spolupráci SOŠ a SOU technického Třemošnice a společnosti Kovolis Hedvikov vznikl před nedávnem nový obor slévač-obsluha robotických zařízení, který škola vyučuje jako jediná v Pardubickém kraji. V rámci ambiciózního stipendijního programu Kovolisu může žák v některém z preferovaných oborů dosáhnout až na částku 5 000 Kč měsíčně.

První seznámení s technikou

Na šesti speciálních pracovištích čekalo školáky seznámení s obory mechanik seřizovač, mechanik strojů a zařízení, nástrojař, obráběč kovů, strojní mechanik a truhlář. Po krátkém základním představení každé profese následoval rychlý sled různých dílčích činností, který zakončilo plnění stanoveného soutěžního úkolu.

„Myslím, že všichni žáci si v průběhu těchto TECHNOhrátek uvědomili, zda je jim blízká manuální práce. Rukama jim prošly nejrůznější nástroje a vyzkoušeli si pestrou škálu aktivit, při nichž museli prokázat pečlivost a šikovnost. Vyráběli třeba dřevěný rámeček na obrázek, modelovali plastovou klíčenku nebo sestavovali štokrle. Mnozí si vůbec poprvé vyzkoušeli, jaké to je ovládat vrtačku, hoblík či frézu. Úsměvné se zpočátku možná zdálo zatloukání hřebíků do dřevěného hranolu, ale ukázalo se, že zdánlivě jednoduché zadání natropilo některým aktérům docela problémy," všiml si Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

V tradičních soubojích školních družstev o velké ovocné dorty se v soutěži manuálních činností nejvíc dařilo domácí výpravě ZŠ Třemošnice. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?" uspěli žáci ZŠ Chrast, kteří si tak upevnili vedení v „dortové lize" TECHNOhrátek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj