„Možná jsem miloval víc život fotbalisty než fotbal," svěřil se šoumen Petr Švancara

Pardubice – Já su já. To je název show bývalého prvoligového fotbalisty Petra Švancary, která byla k vidění v pardubickém Domě kultury Dukla. „Děkuji divákům, že dorazili v tak hojném počtu. Pomáhají mi s hypotékou," usmíval se při pohledu do zaplněného sálu šoumen, jenž fotbal hraje od svých šesti let. 

Přes pět set zápasů v první a druhé lize

Během své profesionální kariéry, která trvala necelých dvacet let, nasbíral na pět set zápasů v první a druhé lize a kolem 130 gólů. „Rád na tu dobu vzpomínám. Mám spoustu zážitků i přátel. Hodně jsem toho prožil. Možná jsem miloval víc život fotbalisty než fotbal," vtipkoval „Švanci", který působil ve 12 klubech, ale nejvíc v srdci má brněnskou Zbrojovku

Nejlepší výdělky však měl ve Slavii Praha. „To byl tehdy velký skok. Z 12 tisíc měsíčně na začátku jsem najednou měl 300 tisíc. To by asi zamávalo s každým," podotkl Petr Švancara, který prý hodně peněz utratil. „Tak milion za prostitutky a třeba šest milionů za jídlo," žertoval legendární útočník, jehož rozlučku s profesionální fotbalovou kariérou na brněnském stadionu Za Lužánkami sledovalo kolem 35 tisíc diváků. „Policisté mi tehdy radili, ať si požádám o zápis do knihy rekordů. Divil jsem se proč. Tvrdili, že více než třetina návštěvníků přišla na stadion načerno bez vstupenky," culil se muž přezdívaný „brněnský mercedes"

Pardubice má rád. A závidí nový fotbalový stadion

„Z Brna to do Pardubic nebyla úplně příjemná cesta, ale jinak mám Pardubice rád. Je tu nový fotbalový stadion. Současný trenér Pardubic Radoslav Kováč je můj kamarád," uvedl „Švanci", podle něhož je velký kumšt trefit správný termín, aby Pardubice nehrály nějaký důležitý zápas v ledním hokeji. „Je fajn, že se mi to povedlo," sdělil otec tří dětí a majitel jednoho psa a koně. „Při nákupu koně mi zatajili, že to je ještě hříbě a že na něm nebudu moct jezdit. Navíc když nemám mrkev, tak ke mně ani nejde," posteskl si oblíbený host řady televizních programů. 

Spoustu dobrých i špatných emocí

„Nechtěl jsem po skončení fotbalové kariéry dál žít jen ve fotbalové bublině, být trenérem nebo manažerem. A tak jsem se rozhodl, že budu obcházet televizní pořady. Nejprve to byl charitativní vědomostní kvíz, který moderoval Aleš Háma. Sedm minut jsem tam mlčel a pak odjel domů s nulou na kontě," přidal úsměvnou historku účastník reality show Survivor

„Když jsem s tím přišel na rodinnou radu, moje máma to odmítla s tím, že tam prcá každý s každým. To bylo poprvé, kdy jsem slyšel takové slovo od mámy. Tak jsem namítl, že si to spletla s Love Islandem. Jakmile zjistila, že je Survivor něco na způsob Robinsona na pustém ostrově, hned souhlasila, ať do toho jdu," podotkl Petr Švancara. Ten musel překonat svůj strach z létání i pavouků. „Bylo to výživné. Člověk v soutěži zažil spoustu emocí. Jak těch dobrých, tak těch špatných. Nakonec jsem tam strávil 37 dní. Potom už jsem toho měl plné zuby," řekl „Švanci".

Dva chlebíčky denně si dá

„Fakt to není jednoduché, když vám všechno seberou a musíte si poradit. Nechali mi dres s Diegem Maradonou, batoh, jedny trenky a ponožky. Už druhý den jsem chtěl domů. Kdyby tam jela nějaká šalina směr Brno, neváhal bych," přiznal vyučený elektrikář. „Stejně jako Karel Gott nebo Richard Krajčo," doplnil milovník dobrého jídla a pití. „Moc pít ale neumím. Vypiju patnáct piv a pak si jdu lehnout," svěřil se velký jedlík chlebíčků. „Minimálně dva denně si dám," uzavřel Petr Švancara.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: