Luže představila své plány v památkové zóně zástupcům kraje i farnosti…

Luže – Život v městečku Luže na úpatí Železných hor by mohl být brzo ještě příjemnější. Radnice totiž nedávno vyhlásila ve spolupráci s Českou Komorou Architektů a architektonicko-krajinářskou soutěž na řešení návrší poutního kostela na Chlumku, které tvoří velkou část městského parteru v ochranném pásmu památkové zóny. S výsledky soutěže nyní starostka Veronika Pešinová a městský architekt Petr Budil seznámili náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a zástupce místní farnosti.

 „Jedná se o území, které těsně sousedí s Poutním chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku a nyní je nevyužívané. Chtěli bychom tu mít takové odpočinkové místo s dotekem historie a ve druhé části s dětským přírodním hřištěm. Samozřejmě nesmí chybě dostatek zeleně a příjemný městský mobiliář,“ řekla na úvod Veronika Pešinová.

Sešla se řada kvalitních návrhů, ze kterých odborná porota v anonymním výběru zvolila tři nejlepší v pořadí a vítěze doporučila městu Luži ke spolupráci. Tu potvrdila i rada města a zastupitelé. „Vítězný návrh je kvalitativně na velmi vysoké úrovni a tým, který jej vytvořil, patří k předním architektonickým kancelářím. Kostel na Chlumku je národní kulturní památkou a autoři vítězného návrhu pojali dořešení jeho bezprostředního okolí velmi citlivě a důstojným způsobem, jež náleží památce takového významu. Jsme moc rádi, že rukopis jejich práce bude součástí veřejného prostoru našeho města,“ uvedl Petr Budil.

„Je dobré vidět, že kvalitní architektura není jen doménou velkých měst, ale patří i do regionů. Město sice musí postupovat po etapách, aby si to rozpočtově mohlo dovolit. Ale bez jasných vizí do budoucna by nikdy nevzniklo nic většího,“ poznamenal Roman Línek. „V letošním roce jsou vzhledem k pandemii veškeré dotace Pardubického kraje zkrácené, a to až o 40 procent, ale snad se zase vše vrátí do normálu a budeme moci více pomáhat s rekonstrukcí památek, ať už je to v Luži, na Košumberku, nebo i na jiných místech našeho kraje,“ dodal Línek.

Projekt uvítali zástupci církve, protože částečně řeší také parkování, které je v době místních poutí složité, i odpočinková místa v blízkosti chrámu. Ve výhledu je stále i rekonstrukce bývalé jezuitské rezidence na domov pro nemocné vysloužilé faráře.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

 
 
 • Na Pardubickém závodišti se opět bruslí!
 • Pardubice – Provoz Zimního sportovního parku byl zahájen. Na Pardubickém závodišti se bude od prosince až do února příštího roku

   
   
 • Univerzita Pardubice pozve budoucí studenty na Den otevřených dveří online…
 • Pardubice – Zájemce o studium osloví Univerzita Pardubice letos už pouze online. Plánovaný Den otevřených dveří na všech sedmi fakultách

   
   
 • Ateliéry pro umprumku v Ústí nad Orlicí patří mezi krajské priority v oblasti školství…
 • Ústí nad Orlicí – Hejtman Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel navštívili v pátek město Ústí nad Orlicí.

   
   
 • Opilý řidič zapomněl svítit. Polámaný po skoku z okna zápasil se strážníky i zdravotníky…
 • Pardubice – Mikulášský víkend a strážníci v Pardubicích při něm od pátku do neděle řešili 320 událostí. Policistům strážníci předali dvě

   
   
 • Kraj chce na úpravách haly na Dašické spolupracovat se sportovními kluby…
 • Pardubice – Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích spadá pod správu přilehlého gymnázia, to jí obvykle využívá jen na hodiny