Královéhradecký Hamlet jako sonda do nitra rozhněvaného mladého muže

Hradec Králové – Sonda do nitra rozhněvaného mladého muže, kterého stíhá jedna tragédie za druhou. Tak by se dala charakterizovat inscenace královéhradeckého Klicperova divadla Hamlet, kterou umělecký šéf souboru, režisér Pavel Khek, pojal jako rodinné drama

O politiku tentokrát tolik nejde

Ve slavné Shakespearově hře v současném hradeckém podání tolik nejde o politiku. Inscenace se zabývá hlavně Hamletem, jeho osobností a rodinou.

Hamlet tak intenzivně prožívá hlavně svůj vztah s rodiči, ale také milostné či přátelské a nepřátelské vazby. Okolí ho pokládá za šílence, který je ochoten za každou cenu se bít za spravedlnost a svou pravdu.  

Hodně silně emotivní momenty

Představení je dost syrové a místy jde na dřeň. Diváci jsou svědky hodně silně emotivních momentů. Někdy se na pilu tlačí možná až moc. Ale to hlavně proto, aby se podtrhla Hamletova velká rozpolcenost. 

Vojtěch Říha byl v roli dánského prince velmi přesvědčivý. Hodně energický i vzpurný, stejně tak ale empatický, vřelý a zamilovaný. 

Skvělý výkon podal také Jiří Zapletal jako dánský král Claudius, který v touze po moci zabije svého bratra a za ženu pojme jeho manželku, tedy svou švagrovou. Tu si zahrála Martina Nováková.  

Zajímavé herecké kreace předvedla i Martina Czyžová jako Hamletova milá Ofelie či Jan Vápeník v roli jejího otce Polonia a další tváře Klicperova divadla.

Působivá hudba, originální výprava

Důležitou složkou hradecké inscenace je rovněž působivá hudba Ivana Achera, originální výprava, kterou měl na svědomí Jozef Hugo Čačko, ale také nápadité kostýmy. 

Za pozornost stály též atraktivní choreografie bojových scén. Ty pomáhal připravit Petr Nůsek.

Hradecký Hamlet ukázal cestu, jak další nastudování odlišit, a to tak, aby bylo od těch minulých zapamatovatelné. To se tvůrcům této inscenace rozhodně podařilo a má originální rukopis.

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: klicperovodivadlo.cz