Snadno, rychle a elektronicky. Kraj spustil nový Dotační portál, přišlo 1500 žádostí za 200 milionů korun

KRAJ – Pardubický kraj každoročně finančně podporuje zdejší obce, spolky, sportovní kluby a další organizace v jejich činnosti. Pomáhá jim s každodenním provozem, opravami i novými projekty z mnoha oblastí, od kultury a sportu až po ochranu životů a zdraví. Aby žadatelům usnadnil práci a odstranil zbytečné papírování, spustil kraj nový Dotační portál. Díky němu lze vše vyřídit on-line z pohodlí domova.

Web https://dotace.pardubickykraj.cz má za sebou první ostrou zkoušku, ve které obstál. „Od prosince 2023 do ledna 2024 bylo v prvním a druhém kole podáno téměř 1500 žádostí o finanční podporu přesahující 200 milionů korun. Je to více než v minulých letech a mám radost, že start se podařil. Nový portál odstranil zbytečnou administrativu a umožnil žadatelům všechny dokumenty spojené s podáním žádosti o dotaci předat úřadu elektronicky, bez nutnosti něco posílat poštou či osobně chodit na úřad. Lidé také mohou vidět stav žádosti, a zda se jí už věnuje pověřený úředník, mají tedy lepší přehled o celém procesu. Žádosti standardně putovaly k dalšímu vyhodnocení a již jsme o některých jednali na radě, o dalších rozhodne v únoru zastupitelstvo," uvedl ke startu Dotačního portálu hejtman Martin Netolický.

Z téměř 1500 žádostí dorazila většina v pořádku, pouze několik desítek nesplnilo formální požadavky a muselo být po kontrole v souladu s pravidly vyřazeno. Zaměstnanci krajského úřadu byli s žadateli v kontaktu a mnoho z nich podalo doplněné dokumenty ve lhůtě znovu. „Snažili jsme se nejenom lidem radit, ale zároveň jsme od nich sbírali zpětnou vazbu. Některým žadatelům nevyhovovalo, že pro registraci a přihlašování je využívána Identita občana, ale to je dané zákonem a musíme mít jistotu, že komunikujeme s důkladně ověřeným žadatelem, abychom mu mohli poskytnout finance z veřejných zdrojů. Se startem portálu jsem spokojený a těším se na jeho další rozvoj. Je to jeden z nástrojů, kterým přímo pomáháme obcím i občanům. Nejenomže poskytujeme finanční pomoc do regionu, ale také zjednodušujeme a elektronizujeme celý proces podání," dodal krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Další náročná zkouška pro Dotační portál začne již za pár týdnů, během března a dubna Pardubický kraj vypíše například příjem žádostí na podporu sboru dobrovolných hasičů. Kompletní seznam aktuálních dotací najdete vždy na adrese https://dotace.pardubickykraj.cz.

V jakých oblastech evidujeme nejvíce žádostí?

• Sport/535
• Kultura a památková péče/392
• Sociální oblast/165
• Životní prostředí/109
• Regionální rozvoj, podnikání/74
• Cestovní ruch/69
• Zdravotnictví/68

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj