Kraj chce pomoci radnicím s úspornými opatřeními na sportovištích, poskytnout jim může až čtyři miliony

KRAJ – Pardubický kraj se dlouhodobě snaží ve školách, zdravotnických zařízeních a dalších budovách ve svém vlastnictví o zavádění úsporných opatření. Samospráva chce také pomoci městům při realizaci jejich plánů. Radní proto na svém pondělním jednání zastupitelstvu doporučili ke schválení finanční podporu devíti projektů, které mají radnicím ušetřit náklady na provozování sportovišť.

Letos jsme vůbec poprvé připravili program na snížení energetické náročnosti sportovišť a sportovních zařízení v majetku obcí v Pardubickém kraji. Tuto novinku jsme cílili na města s 5000 a více obyvateli, která jsme chtěli takto motivovat k v dnešní době naprosto nezbytným opatřením. Nakonec se nám sešlo celkem devět žádostí a ty doporučujeme zastupitelstvu ke schválení. Kvůli velkému zájmu samospráv jsme se rozhodli navýšit původní alokaci a mezi devět měst navrhujeme rozdělit celkem 3,8 milionu korun. U všech návrhů je nutná spoluúčast žadatelů," uvedl k návrhu rady hejtman Martin Netolický.

Pokud zastupitelé na červnovém zasedání návrh schválí, města budou moci finance použít v souladu s žádostí na výměnu osvětlení či zateplení sportovišť. Maximální výše dotace může dosáhnout 500 tisíc korun a nejvýše 50 % uznatelných nákladů, v případě hospodářsky ohrožených regionů Moravskotřebovska, Českotřebovska, Králicka a Svitavska se příspěvek může vyšplhat až na 600 tisíc korun a 60 % uznatelných nákladů. „Konkrétně navrhujeme podpořit úsporné projekty na sportovištích v České Třebové, Hlinsku, Chocni, Chrudimi, Lanškrouně, Litomyšli, Poličce, Skutči a ve Svitavách. V některých regionech mají nárok na vyšší podporu, protože jsme se rozhodli dlouhodobě a systematicky pracovat na rozvoji hospodářsky a sociálně ohrožených oblastí. Vyšší podpora u dotací je jedním z našich nástrojů uvedených ve Strategii rozvoje Pardubického kraje 2021 – 2027," dodal hejtman Netolický.

Kraj nezapomíná ani na menší obce

Hodnotící komise nakonec po důkladném posouzení podpořila všechny došlé projekty. „Původně jsme měli alokované tři miliony korun, nakonec navrhujeme podpořit města téměř čtyřmi miliony. Snažili jsme se v maximální míře vyjít městům vstříc, protože každou ušetřenou korunu mohou smysluplně použít jinde. Jednotlivé návrhy a konkrétní výši podpory jsme posuzovali nejenom na základě popisu záměru, ale také nás zajímal přínos projektu pro rozvoj sportu v Pardubickém kraji," sdělil radní Alexandr Krejčíř.

Ten zároveň upozornil na to, že Pardubický kraj pro letošní rok připravil podobný program na spolufinancování i pro další žadatele: „Samozřejmě jsme o tuto možnost neochudili ani menší obce a spolky, které jsou zejména pro sport dětí a mládeže klíčové. I letos jsme měli tradiční dotační titul, díky němuž jsme podpořili celkem 78 žadatelů částkou přesahující 12 milionů korunDominantně se jednalo o opravy a obnovy sportovišť."

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj