Hrdina Brokolice na Marsu: „Budu na vás vzpomínat. Dokud nás Alzheimer nerozdělí"

Hradec Králové/Pardubice – „Budu na vás vzpomínat. Dokud nás Alzheimer nerozdělí." Takové je hlavní motto nové původní české komedie Brokolice na Marsu. Ta je v současné době k vidění v královéhradeckém Klicperově divadle. Jejím autorem je režisér David Drábek, držitel Ceny Genia smíchu, kterou získal v roce 2015 na GRAND Festivalu smíchu ve Východočeském divadle v Pardubicích.

Ožily postavy z úspěšných her

Originální hra vypráví příběh postav, které ožily už v úspěšných Drábkových inscenacích Jedlíci čokolády a Velká mořská víla.

Ludvík (výtečný Jiří Zapletal) a Róza (výborná Pavla Tomicová) jsou pořád spolu. Za dvacet let se ale mnohé změnilo. Stále žijí ve stejném domě, ale tentokrát jako klienti geriatrického centra. Přesto si i v seniorském věku udržují radost ze života. Ludvík se baví organizováním nejrůznějších her. Dovádí tak k šílenství nejen doktora Costnera (Vojtěch Říha), ale také některé obyvatele domu. A to včetně Rózy.

Čelí nejtěžší výzvě svého života

Realita už se posouvá někam úplně jinam. Vzpomínky se pomalu vytrácejí a hlavní hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.

Řeší spoustu zásadních otázek. Například to, jestli jsou bystří důchodci nebezpeční nebo čím si čistí kouzelník zadek. Je vůbec brokolice na Marsu? Jak by se asi zachoval Frodo Pytlík z filmové ságy Pán prstenů, kdyby měl odcestovat na jinou planetu? A co vlastně dělat, když vám zbývá jen pár měsíců či dní života?

David Drábek využívá smích skrz slzy

David Drábek opět využívá smích skrz slzy a ve většině případů to funguje. Některé „skoky" jsou možná trochu zběsilé, ale to by nebyl on, aby se alespoň nepokusil diváky překvapit nebo provokovat.

Představení pomáhá tradičně skvělá hudba Drábkova „uměleckého dvojčete", kterým je Darek Král. Za pozornost stojí také scéna, jejímž autorem je Jakub Kopecký a kostýmy, o které se postarala Sylva Zimula Hanáková.

Známý režisér věděl, co může od herců čekat

Dlouholetý umělecký šéf Klicperova divadla má velkou výhodu v tom, že dobře ví, co může od hradeckých herců čekat. A tak jim věnoval zajímavé „dárečky". Tedy role, v nichž se mohou vyřádit a uplatnit svůj um. Platí to o všech, co v tomto představení účinkují. Těmi jsou Jan Vápeník jako Jan, Martina Nováková v roli Boženy, Filip Richtermoc (Metoděj), Marie Kleplová jako punkerka Marie či Anežka Malá v roli Anežky.

Cíl: pobavit diváky a přimět k zamyšlení

Brokolice na Marsu splnila svůj hlavní účel – pobavit diváky a zároveň jim přinést i nějaké náměty k zamyšlení

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: klicperovodivadlo.cz