Stavba ateliérů orlickoústecké „umprumky" může začít

Orlickoústecko – Do prostoru bývalého brownfieldu po průmyslovém podniku Perla v centru Ústí nad Orlicí se postupně vrací život. Výrazně tomu pomůže také novostavba ateliérů krajské Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí. Po schválení výběru zhotovitele stavby nic nebrání tomu, aby do areálu najely stavební stroje a začaly budovat moderní zázemí pro studenty školy. Výsledné náklady stavby činí 139,8 milionu korun včetně daně s tím, že 121 milionů korun získá kraj z Národního plánu obnovy.

„Projekt ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí je pro nás v tuto chvíli největším projektem v oblasti krajského školství. Jedná se o příkladný záměr na revitalizaci brownfieldu, tedy opuštěného prostoru po bývalé průmyslové výrobě, který jsme připravovali ve spolupráci s vedením města několik let a je pravdou, že se nejednalo o jednoduchá jednání především v oblasti majetkoprávní, ale také z hlediska financování projektu jako takového. Vše se však nakonec podařilo dát dohromady tím nejlepším možným způsobem. V průběhu času došlo k výraznému poklesu cen stavebních prací, kdy předpokládaná hodnota stavby činila 227,7 milionů korun včetně daně a výsledná částka je na necelých 140 milionech s tím, že součástí částky není vybavení a služby jako autorská dozor a technický dozor investora. Zároveň jsme byli úspěšní v rámci Národního plánu obnovy, tedy finančních prostředků, které jsou rozdělovány jako stimulace ekonomiky po pandemii koronaviru, na podporu revitalizace brownfieldů, a tak na tuto stavbu získáme dotaci 121 milionů korun. Z toho mám obrovskou radost, protože se nám tak podaří uvolnit krajské zdroje na další investice v oblasti školství, mezi které patří výstavba jízdárny u Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem nebo přestavba Střední průmyslové školy elektrotechnické v areálu Do Nového v Pardubicích. S ohledem na příjmovou stránku krajského rozpočtu je každá získaná dotace velmi cenná obzvláště v momentě, kdy se jedná o takto zásadní projekt pro oblast školství," uvedl hejtman Martin Netolický. „Budeme činit všechny kroky k tomu, abychom zahájili stavební práce v průběhu dubna s tím, že stavba by měla být dokončena před vánočními svátky v roce 2025," doplnil hejtman.

Současné ateliéry se nachází ve Špindlerově ulici. „V nové budově budou umístěny učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou i dvě počítačové učebny. Ostatní učebny zůstanou v objektu v Zahradní ulici," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Náklady na stavbu se oproti předpokládané hodnotě podařilo výrazně snížit. „Stavbu jsme projektovali v době vysokých cen stavebních prací. Dnes je situace na trhu diametrálně odlišná, a tak všechny obdržené nabídky byly výrazně pod předpokládanou hodnotou stavby. Rozptyl nabídkových cen se pohyboval od vítězných 139,8 milionu korun včetně daně až po 191 milionů korun včetně daně," uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Kromě nižší ceny ulehčí krajské pokladně také dotace z Národního plánu obnovy. „O evropskou dotaci jsme usilovali od samého počátku našich úvah o vybudování ateliérů v Ústí nad Orlicí. Původně jsme zamýšleli podání žádosti do Integrovaného regionálního operačního programu, avšak v průběhu času se ukázalo, že budeme moci požádat o zajímavější finanční zdroje, které řeší speciálně přeměnu brownfieldů. Znamenalo to dílčí úpravy projektu, ale výsledek se dostavil a sáhneme si tak na 121 milionů korun z Národního plánu obnovy a prostor v IROPu zužitkujeme jinde," uvedl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj