Hrad Svojanov si výletníci užijí i v červenci 

Svitavsko – Oblíbená památka má výletníkům stále co nabídnout. Nejinak tomu bude také v letních měsících. Správa hradu nachystala bohatý program.

Na královském sídle jsou na 5. a 6. července nachystané královské slavnosti. „Každoročně jimi vzdáváme hold Přemyslu Otakarovi II., zakladateli Svojanova," upřesňuje kastelán hradu Miloš Dempír. Velká část slavností se odehraje na hlavním nádvoří. Jak už bývá zvykem, král se dostaví s početnou družinou. „O pobavení panovníka a samozřejmě i výletníků se postarají členové letohradského spolku Honorata," říká Miloš Dempír. Nebudou chybět tanečnice, slavnostní turnaj na počest panovníka, ukázky z řemesla mistra kata. Letos je na programu i pohádka a sokolník. 

Za zmínku stojí také další červencové akce. (Pozn. Podrobnosti pošleme k aktuálním datům.)

O víkendu 15. a 16. července si na hradě pochutnáte. Tentokrát nejen všem fajnšmekrům odhalí Perchty von Bladen, kdo vymyslel snídani. Jídla známá i neznámá se budou podávat v rámci okruhu A přímo v hradní kuchyni. 

Sobota 15. července bude ještě navíc zasvěcená moskvičům. Dopoledne se sjedou vozidla této značky z celé republiky. Jejich majitelé je vystaví přímo v areálu hradu. Všichni, kdo mají zájem, prohlédnout si tato auta, se mohou přijet podívat. Po obědě se pak celá skupina vydá na spanilou jízdu po okolí. 

Na týden od 17. do 22. července se pak na hrad nastěhují řezbáři. Přímo na hlavním nádvoří budou před zraky turistů vyřezávat postavičky, zvířátka i budovy. Pohyblivé obrazy, které vznikly v předchozích letech, jsou k vidění v jednom ze sálů galerie svojanovského předhradí.

Do tradičního programu hradu patří také oživená mučírna. V té bude opět úřadovat mistr kat se svými pohůnky, nebude chybět ani některý z pánů či sám soudce, a to od 20. do 23. července. To, že v dobách minulých bylo mučení běžnou součástí soudních procesů, které se tím urychlily, se výletníci dozvědí na trase B. 

Ani o kulturních akcích výletníci nepřijdou o komentované prohlídky celého hradu. Průvodci návštěvníky seznámí jak s hradním palácem, tak i se středověkými sklepeními, pověstmi, které se k hradu váží, a samozřejmě i s domem zbrojnošů. 

Odpočinek se nabízí v rozsáhlém venkovním areálu, tedy na okruhu C. Přístupné jsou zahrady s vyhlídkovými altány, hradby i hláska. Procházka areálem čítá víc jak třičtvrtě kilometru.  

Po celou sezónu jsou k vidění také výstavy v hradní galerii, která vznikla rekonstrukcí koníren. Letos je na programu Výstava loutkových divadélek. Unikátní sbírka manželů Bauerových z Josefova jich čítá kolem padesáti. Druhá výstava je zaměřená na historické pohledy. Kromě nich jsou v konírnách vystavené také historické veduty, grafické listy a knihy s dobovými vyobrazeními. Sbírka zapůjčená od  Filipa Langera z Černovíru bude na hradě do konce října tohoto roku.

V červenci jsou hradní brány dokořán od 9 do 18 hodin, a to každý den! 


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. Vloni se cestu na hrad našlo víc jak 60 tisíc turistů.  

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na: www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/