Vlaková zastávka Pardubice centrum bude, kraj i magistrát přispějí na její vybudován

Pardubice – Z ministerstva dopravy přišla na konci června pozitivní zpráva. V Pardubicích má vzniknout nová vlaková zastávka s názvem Pardubice centrum. Její vybudování bylo původně součástí přeložky tratě 238 v úseku Pardubice – Chrudim. K ní sice nedojde, ale zástupci samospráv chtěli potřebám cestujících vyjít vstříc, a proto vznik zastávky i nadále podporovali při jednáních s ministerstvem dopravy.

Zastávka bude umístěna mezi podjezdem na ulici 17. listopadu a podchodem pro pěší v ulici Sladkovského. Podle současných odhadů se má se stavbou začít ještě letos v létě, přičemž má být dokončena do poloviny příštího roku. Kvůli navazujícím pracím na železnici se začátkem ostrého provozu pro cestující počítá v červnu 2024. „O zastávku jsme stáli, protože zvýší komfort pro cestující, kteří jezdí například do Pardubic do práce. Na dalším jednání krajského zastupitelstva bude předložený návrh na uvolnění jednoho až dvou milionů korun jako příspěvku na její vybudování. Jezdit tam budou spoje od Hradce Králové a Chrudimi, minimálně dva vlaky za hodinu. Nejedná se o jediné náklady, které Pardubický kraj plánuje vynaložit v souvislosti s novou zastávkou. Zajíždění vlaků nás vyjde minimálně na 3,5 milionu korun ročně. Ale považujeme to za rozumnou a smysluplnou investici pro občany a zlepšení dopravní obslužnosti přímo v centru krajského města," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Předpokládaná hodnota vypisované veřejné zakázky na vybudování zastávky Pardubice centrum činí 44 milionů korun, investorem stavby bude Správa železnic. „Město Pardubice je ochotno rozumnou částkou tuto investici podpořit. To proto, že se novou zastávkou zvýší komfort cestujících a pravděpodobně může klesnout počet lidí, kteří se musejí dostat do centra města na hlavní vlakové nádraží. Vše ale bude na rozhodnutí zastupitelstva. Nicméně věřím, že vzhledem k prospěšnosti investice nepůjde o kontroverzní záležitost," podotknul primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Více informací o záměru najdete v tiskové zprávě Správy železnic – https://www.spravazeleznic.cz/-/zastavka-pardubice-centrum-dostala-zelenou

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj