Hasiči trénovali na lanovce…

Orlickoústecko – Lezecká skupina z centrální stanice Ústí nad Orlicí pod dohledem svého instruktora v rámci plánu odborné přípravy absolvovala v těchto dnech pravidelný výcvik na záchranu osob z lanovky.

Hasiči-lezci každý rok trénují u skiareálu, kde se nacházejí sedačkové lanovky, aby nacvičili záchranu uvízlých osob v případě poruchy lanové dráhy. Možná máte ještě v paměti záchranu z lanovky v Červené Vodě – Mlýnickém Dvoře, kde 17. ledna 2019 spadl strom na lanovku a vyřadil tak lanovku z provozu.  Obsluha lanovky tehdy odřezala strom a pokusila se lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. To se ale tenkrát nepodařilo. Hasiči se tak postupně museli rozdělit na jednotlivé úseky. Vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů. A takto to pokračovalo dále až do posledního lyžaře. Na místě zasahovala pochopitelně Horská služba z Čenkovic, Jeseníků a Říček.

Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení.

Hasiči trénují jak v letním, tak zimním období. Zásah musí být rychlý a efektivní. “Je nutné tento typ zásahu pravidelně cvičit, aby záchranné práce probíhaly rychle a efektivně, ale také šetrně, s ohledem na stres a tepelný komfort pro cestující na lanové dráze,” říká instruktor lezecké skupiny nstržm. Jakub Hlavsa, DiS., z HZS územního odboru Ústí nad Orlicí.

HZS Cviceni lanovka 2506202002
« 1 z 8 »

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •