Dokonalá fraška s pardubickým rukopisem: Dva herci, deset rolí a stovka převleků!

Pardubice – Tak trochu pardubický rukopis měla inscenace pražského Komorního divadla Kalich Dokonalá fraška, která byla k vidění ve Východočeském divadle jako součást epilogu letošního 24. ročníku GRAND Festivalu smíchu.

Originální převleková komedie

Originální převleková komedie dostala českou verzi díky překladu někdejšího šéfdramaturga Východočeského divadla Martina Fahrnera

O režii se postaral Zdeněk Dušek. Ten je podepsán pod mnoha pardubickými inscenacemi – Spor, Hrobka s vyhlídkou, Úžasná svatba, Racek, Černá komedie, Richard III., Lháři, Z postele do postele, Spříznění volbou či Ona není vadná! 

Autorem hudby do Dokonalé frašky byl další pravidelný host Daniel Fikejz. Ten Východočeským divadlem velmi často spolupracuje, a to už od roku 1989. 

Obdivuhodný výkon dvojice herců

Na jevišti předvedla obdivuhodný výkon bývalá opora pardubického souboru Lucie Štěpánková. Ta společně s Ladislavem Hamplem ve dvou bravurně zvládla bavit publikum a vedle toho ještě ve dvojici se svým kolegou vystřídat během dvouhodinového představení deset různých postav a takřka stovku převleků! Klobouk dolů před tím, co oba známí herci na pardubických prknech, co znamenají svět, dokázali! 

Musí to být neskutečný adrenalin a je až s podivem, že se s takovým úkolem dá vypořádat s takovou lehkostí, s jakou se to povedlo oběma hercům. Ti střídají role, kostýmy, přízvuky, paruky i masky. Chvílemi jsou převleky a tempo tak rychlé, až si člověk říká, že to není ve dvou snad ani možné stihnout, ale inscenace i v Pardubicích dokázala, že to jde…

Co způsobí kniha Manželství na věky?

Dokonalá fraška vyprávěla příběh, v němž důležitou roli hraje kniha Manželství na věky. Její autor Herbert Gladney strávil deset let prací na tomto titulu. Teď je spolu se svou manželkou na turné, které má zvýšit její prodejnost. Ta je zatím mizivá. I jejich manželství navíc aktuálně vypadá, že „na věky" nevydrží…

Naději na lepší prodeje jim dává účast v populární televizní show, jejíž moderátorka se snaží za každou cen objevit nějakou senzaci. A to se v hotelu ještě tajně ubytuje senátor a příští kandidát na prezidenta Ryan, aby si tu užil romantické chvíle se svou milenkou. 

O dobrou zábavu nebyla nouze  

Když do děje vstoupí také ukrajinská pokojská Nina, bláznivá jeptiška Barbara, hotelový poslíček Bill s fenomenální pamětí na obličeje hostů a senátorova žárlivá manželka s postavou a silou zápasníka, je zřejmé, že o dobrou zábavu diváků skutečně nebude nouze… 

A to se i při repríze ve Východočeském divadle naplnilo měrou vrchovatou. Velmi sympatické bylo též gesto Lucie Štěpánkové. Ta dala mile najevo, že na první divadelní angažmá nezapomněla a má pardubické divadlo neustále ve svém srdci.

Autor: Tomáš Dvořá – Pardubice ŽIVĚ
Foto: divadlokalich.cz