Dětské centrum Veská nabízí spolupráci žákům středních škol…

Pardubcie – Dětské centrum ve Veské u Sezemic navštívil v minulých dnech člen Rady Pardubického kraje pro oblast školství Bohumil Bernášek. V tomto zdravotnickém zařízení pro děti a jejich rodiče a v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v nepřetržitém provozu se zajímal nejen o běžný provoz, ale také o školní docházku dětí či praxe žáků středních zdravotnických škol, případně vyšších odborných škol se zaměřením na zdravotní a sociální péči. Ředitelce centra Markétě Tauberové předal volejbalové míče, které obyvatelé centra využijí při zájmové sportovní činnosti.

Dětské centrum poskytuje komplexní péči dětem opuštěným, týraným a dětem se speciálními potřebami od narození až do 18 let, dále komplexní péči nezletilým maminkám s nařízenou ústavní výchovou, specializovanou zdravotní péči dětem velmi těžce hendikepovaným, individuální péči těhotným maminkám a maminkám s dětmi v tíživé sociální situaci. Kromě toho zařízení nabízí možnost dlouhodobých, krátkodobých i denních pobytů, ambulantní a poradenské služby pro biologické i náhradní rodiče v problematických situacích či respitní pobyty hendikepovaných dětí, jejichž rodiče potřebují čas na odpočinek či zařizování formalit.

Zájem žáků o studium na středních zdravotnických školách mírně roste. Motivací mohou být i rostoucí platy v sociálních službách," konstatuje Bohumil Bernášek. Pardubický kraj chce tento zájem nadále posilovat dalšími aktivitami. Připravuje koncept podobný Technohrátkám, který by měl přiblížit náplň studia a zaměření zdravotnických oborů žákům sedmých a osmých ročníků základních škol. Pro práci v rodinných skupinách je ze zákona nutné zdravotnické, pedagogické nebo sociální vzdělání s maturitou. „Je možné zaměstnat i pracovníka bez tohoto vzdělání, avšak před nástupem musí projít kurzem pracovníka v sociálních službách. Takto se rekvalifikují například absolventky obchodních akademií," říká Markéta Tauberová.

Přestože se do dětského centra ve Veské investovaly v uplynulých letech nemalé finanční prostředky (včetně darů od fyzických osob), například na vybudování bytů pro rodinné skupiny, další úpravy se plánují. Jedná se o přístavbu výtahu, zateplení budovy a především o výměnu oken. Centru chybí ale také například dětské polohovací postele, které v republice nikdo nevyrábí. Radní Bohumil Bernášek spolu s ředitelkou Markétou Tauberovou proto také diskutovali o možné budoucí pomoci středních škol zřizovaných krajem v oblasti vybavení či zahradnických úprav areálu dětského centra.

Zdroj a foto: Pardubický kraj