Ďáblovi NE! připomene roli undergroundu…

Pardubice – Letos je to již padesát let od doby, kdy Československo okupovala vojska Varšavské smlouvy. Pardubice, stejně jako řada dalších měst a obcí v republice, proto chystají hned několik akcí, které mají toto období připomenout. Jednou z nich je i třídenní projekt nazvaný Ďáblovi NE!, poukazující na významnou roli československého undergroundu.

„Jako město jsme se chtěli podívat na toto výročí poněkud z nového úhlu. Hledali jsme něco pozitivního, co by stálo za připomenutí, a rozhodli jsme se vyzdvihnout roli československého undergroundu. Do projektu se podařilo zapojit tři tradiční pardubické hudební kluby a jejich provozovatele. Nešlo nám jen o to připravit hudební program s několika interprety, celá akce má kulturní a osvětový charakter,“ informuje Martin Karas, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu pardubického magistrátu.

Název Ďáblovi NE! je odvozen od slavné písně Svatopluka Karáska Say No to the Devil, akci navíc doplňuje motto Věnováno všem, co neohnuli záda. „Jedním ze symbolů té doby byli i písničkáři. Proto jsme do naší části celé akce zařadili legendy z tohoto období. Vesměs se jedná o umělce, kteří opravdu záda neohnuli a byli za to dostatečně biti,“ podotýká Miloslav Musil, provozovatel Doli klubu. Právě zde zítra celý program odstartuje, v klubu od 18 hodin vystoupí například Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Oskar Petr.

V pátek se akce přesune do RC Ponorka, opět na vlnách undergroundu. „I když by se mohlo zdát, že rok 68 zasáhl underground jen okrajově a v jeho počátcích, opak je pravdou. Vždyť právě normalizace, představovaná Husákovým režimem v 70. a 80. letech, tvrdě zasahovala do života lidí z undergroundové komunity. Vzpomeňme třeba Chartu 77, která vznikla právě na protest proti soudnímu procesu s hudebníky The Plastic People of the Universe. Byly však i jiné kapely, které ovlivnil rok 1968, třeba Umělá hmota, Hally Belly, Oscar Band a jistě i Echt!, a právě ty jsou zařazeny do pátečního programu v Ponorce. Součástí akce je i výstava souboru unikátních fotografií Jiřího Štěpánka z období těsně po invazi 24. srpna nebo film o Umělé hmotě z cyklu „Cáry starejch filmů“ Františka „Čuňase“ Stárka,“ nechává se slyšet provozovatel Ponorky Lumír Sokol.

Sobotním centrem dění a zároveň posledním klubem zapojeným do této akce je Žlutý pes, kam přijedou říci své NE! také Petr Langr, Tomáš J. Holý, Tobiáš Jirous, The Plastic People of the Universe, o úplný závěr se postará DJ Mescalero. „Spojením těch asi nejautentičtějších představitelů oněch památných let, kterými The Plastic People of the Universe bezesporu jsou, s mladými, nekonformními autory, se snažíme najít kontinuitu mezi starými a novými časy, protože určitě i dnes stojí za to zamyslet se nad tím, co to je vlastně svoboda. A nemusí jít jen o svobodu v rámci umělecké tvorby,“ dodává Miroslav Papež, provozovatel klubu Žlutý pes.

Vstupné, na akci která startuje zítra v 18 hodin v klubu Doli a ukončena bude v sobotu ve Žlutém psu, je po celé tři dny zdarma.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •