Co se může stát v jídelním voze? Ústecké divadlo bavilo historkami z vlaku

Pardubice – Co se může stát v jídelním voze? O tom vyprávěla inscenace Činoherního studia Ústí nad Labem, která byla k vidění ve Východočeském divadle v hlavním soutěžním programu GRAND Festivalu smíchu.

Jídelnímu vozu velí vrchní Pavel Peterka

Autorská komedie režiséra Davida Šiktance Jídelní vůz se odehrává na železniční trati mezi Prahou a Ústím nad Labem. Jde o zábavnou podívanou, která prostřednictvím krátkých skečů ukazuje na různé typy lidí, které člověk může při cestě vlakem potkat. 

Jídelnímu vozu velí vrchní Pavel Peterka, kterého skvěle zahrál Jan Plouhar. Předobraz této postavy byl navíc patronem soutěžní inscenace.

Opory společnosti začaly přátelství

„Na podzim roku 2018, tedy v době mého nástupu do Činoherního studia, jsem ve Východočeském divadle zkoušel Ibsenovu hru Opory společnosti. Mezi Pardubicemi a Ústím jsem často přejížděl. Takto jsem se v jídelním voze setkal s vrchním Pavlem Peterkou. Když mě těsně před Ústím oslovil, protože ho zaujal otevřený text Opor společnosti, neměl jsem z toho radost. Jízdy vlakem jsem vždy vnímal jako čas, který si vyhrazuju sám pro sebe. Ve chvíli, kdy vyslovil jméno ‚pana režiséra Pitínského', jehož divadlo mi vždy bylo nejdražší, už jsem věděl, že se nejedná o klasického vrchního. Co jsem nevěděl a ani vědět nemohl, že toto náhodné setkání přeroste v přátelství. A to, že se otiskne do inscenace, díky níž jsem poprvé vstoupil na pozoruhodné území autorského divadla," vysvětlil režisér a autor komedie Jídelní vůz David Šiktanc, jenž je mimo jiné držitelem Ceny za nejlepší režii na GRAND Festivalu smíchu za rok 2019. Tehdy ji získal za komedii Pan Kolpert.

Pocta kočovnému životu

Jídelní vůz je do značné míry inspirovaný panem vrchním Peterkou. A také mými vlakovými zážitky. S tím, že jsme hodně chtěli sledovat možnosti cest vlakem: Jedu za někým. Od někoho se vzdaluji. Cestuji, abych cestoval. Nebo si jenom prodlužuji jinou cestu. Je to taková pocta kočovnému životu, který já už nějaký čas žiju," dodal režisér a autor představení, která komě originálního nápadu potěšila i stylovou scénou

Za okny jídelního vozu mohli diváci díky projekci sledovat také ubíhající krajinu. A vozem prochází personál v podobě stevardky, průvodčí či techniků. Mezi cestujícími nechybí herec, životní zkrachovalci, zahraniční turisté i milenecké páry. A jen tak sedí, pijí, klábosí, tokají, nadávají nebo si prostě „pouze" vyprávějí příběhy…

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Grand Festival Smíchu – Michal Klíma