Zdravotní služby v dětských center by měly být hrazeny ze zdravotního pojištění. Kraj požaduje změnu zákona…

Pardubice – Krajské zastupitelstvo na svém úterním jednání schválilo zákonodárnou iniciativu, která se týká novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tato jednoduchá novela by měla narovnat historickou nesrovnalost, kdy není zdravotní péče poskytovaná v rámci dětských center hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

„Na rozdíl od ostatních zdravotních služeb v České republice, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je ale v tomto případě úhrada zdravotních služeb zajišťována pouze z rozpočtu zřizovatele zařízení, kterým je obvykle kraj. Okrajovým zdrojem financování je příspěvek rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte. Většina dětských center financuje také část svých nákladů ze soukromých darů fyzických a právnických osob. Celou tuto historickou nesrovnalost tak chceme touto jednoduchou novelou, která dětská centra postaví vedle zdravotnické záchranné služby, napravit,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se na podání zákonodárné iniciativy domluvil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Reklama

Potřebnost novely vnímá také krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. „Dětská centra v současné době procházejí více či méně přirozenou transformací, kdy se minimalizuje počet zdravých dětí do tří let věku a naopak se jejich činnost posouvá směrem k péči o děti s těžkým zdravotním postižením. Prostředky, které by nově byly hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, můžeme investovat do zvelebování těchto zařízení a především pak do dalšího zlepšování poskytované zdravotnické péče o tyto děti,“ sdělil krajský radní Ladislav Valtr

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama