Zahajovací abonentní koncerty 50. sezony Komorní filharmonie Pardubice…

Pardubice – Spojení tradice se současností přinesou Zahajovací abonentní koncerty 50. sezony Komorní filharmonie Pardubice ve dnech 10.–12. září. Na programu budou skladby W. A. Mozarta, A. Dvořáka a J. Suka. Pozvání přijal špičkový francouzský violoncellista Victor Julien-Laferrière. Zahajovací večery budou mít hned dva dirigenty – Libora Peška, vůbec prvního šéfdirigenta Komorní filharmonie Pardubice, a Stanislava Vavřínka, nového, v pořadí desátého šéfdirigenta orchestru. Závěry večerů budou patřit promítání dokumentu Filharmonici v civilu.

Jubilejní sezonu otevře Figarova svatba W. A. Mozarta (nejčastěji uváděná skladba v historii orchestru) pod vedením vzácného hosta Libora Peška – prvního šéfdirigenta Komorní filharmonie Pardubice, jenž letos oslavil 85. narozeniny. Dále – již pod vedením nového šéfdirigenta orchestru Stanislava Vavřínka – bude následovat Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka, ve kterém se představí úspěšný mladý francouzský violoncellista Victor Julien-Laferrière, vítěz Pražského jara z roku 2012 a držitel první ceny soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2017. Tato Dvořákova skladba vyžaduje pozvání dalších hudebníků tak, aby orchestr nabídl větší zvuk a romantický zvukový rozmach. Dílo mnozí považují za cosi mezi nebem a zemí. „Dokáže zaujmout jak posluchače při prvním setkání, tak i ty, kteří se k němu opakovaně vracejí. Příčinou je nejen Dvořákova mistrovská kompozice, ale i umění přenášet své nitro na interprety a jejich prostřednictvím na posluchače,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Závěrem zazní Pohádka Josefa Suka – mistrovsky propracovaná suita z hudby k Zeyerově hře Radúz a Mahulena.

Reklama
Reklama

„50. sezona by měla být poctou a holdem všem muzikantům, kteří v historii orchestru pro dobré jméno orchestru ze sebe věnovali – a v současné době věnují – to nejlepší,“ uvedla Jarmila Zbořilová, ředitelka KFP. K té příležitosti vznikl ojedinělý dokuseriál Filharmonici v civilu, který představuje šest muzikantů odlišných generací i zájmů. Ukazuje, co je k orchestru přivedlo, jak relaxují, že jsou vynikající i v jiných profesích, ale z lásky k hudbě u hudby zůstávají. Premiéra dokumentu je plánována na závěr Zahajovacích abonentních koncertů. Před středečním koncertem již tradičně proběhne od 18.30 hodin v Malém sále Domu hudby INTRODUKCÆ – beseda s protagonisty koncertů.

Vstupenky na Zahajovací abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru.

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram