VZP plánuje motivace pro mladé lékaře, kterých je v menších městech nedostatek…

Nastavení další spolupráce Pardubického kraje a jeho zdravotnických zařízení se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a řešení problematiky nedostatku vybraných lékařských profesí v regionu. Témata jednání hejtmana Martina Netolického, radního pro oblast zdravotnictví Ladislava Valtra a generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda s ředitelem VZP ČR Zdeňkem Kabátkem a regionálním ředitelem Michalem Provazníkem.

„Dlouhodobě se na nás jako krajskou samosprávu obrací starostové obcí s tím, že je v regionu nedostatek vybraných lékařů, většinou stomatologů, obvodních lékařů a pediatrů. Naposledy jsem se s tímto problémem seznámil v Lanškrouně, ale obdobný problém registrujeme i v dalších, především periferních oblastech našeho kraje. Snažíme se dlouhodobě na tento problém upozorňovat, aby i stát vnímal, že je nutné do území přilákat mladé lékaře," uvedl hejtman Martin Netolický. „Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje do budoucna lepší nastavení úhradových mechanismů tak, aby se mohla chovat tržně a krátkodobě nabízet mladým lékařům zajímavé kontrakty, které by působily jako motivační prvek pro vykonávání praxe v okrajových regionech. Věřím, že tato motivace může na řadu lékařů zapůsobit," sdělil hejtman Netolický s tím, že například v Lanškrouně město plánuje zahájit spolupráci s lékařskými fakultami a podpořit stipendiem konkrétního studenta, který by se v jeho rámci zavázal po dokončení školy nastoupit do města.

Garantem ambulancí se do budoucna mohou stát krajské nemocnice

Jedním z témat jednání bylo také další směřování ambulantní péče v kraji, což přímo souvisí právě s nedostatkem vybraných lékařů a nemožností obsadit polikliniky a ambulance v regionu. „Vzhledem k těmto problémům je do budoucna možné, že dojde ke spádovému převzetí řady ambulantních výkonů s tím, že jejich garantem budou naše nemocnice akutní péče. Jedná se de facto o model okresních a krajských ústavů národního zdraví, na které jsme byli v minulosti zvyklí," řekl hejtman Netolický.

Kraj je jediným poskytovatelem akutní péče

Jedním z cílů současné krajské samosprávy je nejen stabilizace akutní a následné lůžkové péče, ale především její další rozvoj. „Jednou z výhod našeho kraje je, že jsme vlastníkem společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která je jediným poskytovatelem akutní zdravotnické péče. V jiných krajích v oblasti akutní péče působí různé subjekty, od soukromých zařízení po státní fakultní nemocnice, což vyjednávací prostor krajů včetně dohod se zdravotními pojišťovnami znesnadňuje," sdělil krajský radní Ladislav Valtr.

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent občanů ČR. Na jejich léčbu chce letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče. Novou předsedkyní se v únoru stala předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Věra Adámková. Dosavadní šéf rady, hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek se stal místopředsedou, dalším byl zvolen Bohuslav Svoboda. Dozorčí rada mimo jiné dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů a na hospodaření pojišťovny. Jejím předsedou je poslanec Rudolf Stupka, místopředsedou Roman Sklenák.

Zdroj a foto: Pardubický kraj