Slovák mezi Čechoslováky: Vavro Šrobár…

Pardubice – Oslavy stoletého výročí vzniku samostatného československého státu doznívají a končí i řada přednášek Východočeského muzea v Pardubicích o „mužích 28. října". Historik Jan Rychlík přijede v úterý 27. listopadu od 18 hodin do Pardubic připomenout posledního z nich a jediného Slováka mezi nimi – Vavra Šrobára.

Cyklus přednášek v podání významných historiků představil postupně „muže 28. října". Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár podepsali První zákon, který oznamoval vznik samostatného československého státu.

Ministr za Masaryka i Gottwalda

Vavro Šrobár, absolvent medicíny na české Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze a čelný představitel spolku slovenských studentů Detvan, patřil k čelným osobnostem stojících při vzniku Československa v roce 1918. „Jako ministr s plnou mocí pro správu Slovenska se zasloužil o začlenění Slovenska do Československa, v meziválečném období patřil k představitelům agrární strany na Slovensku. Přes pokročilý věk se za druhé světové války zapojil na Slovensku do odboje a v roce 1944 stál spolu s Karolem Šmidkem v čele Slovenské národní rady řídící Slovenské národní povstání. Svou politickou kariéru zakončil paradoxně jako ministr pro sjednocení zákonů v poúnorové vládě Klementa Gottwalda," představuje stručně osobnost Šrobára historik Jan Rychlík, který se věnuje moderním dějinám slovanských národů.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích