Jak zachránit osobu, která se propadla na ledové ploše, trénovali pardubičtí strážníci…

Pardubice – Strážníci ze Skupiny pro řešení krizových situací školili své kolegy, jak se zachovat, pokud budou v rámci výkonu své služby zachraňovat osobu, pod kterou se propadl led. Jako cvičnou plochu si vybrali slepé rameno Labe.

Strážníci si tak v praxi vyzkoušeli, jaké nástrahy je mohou čekat, a jaký mají zvolit postup, aby výsledkem byla bezpečná záchrana osoby, která není schopna se bez pomoci z ledové vody dostat. Téměř všichni využili možnosti a výcvik pojali jako modelovou situaci s veškerými důsledky, které mohou nastat. Pro strážníky to znamenalo, že v běžném oblečení, které mají v době služby na sobě, zachraňovali figuranta přímo v ledové vodě, jejíž teplota se včera pohybovala okolo nuly. „Všichni tito strážníci mají náš obdiv. Není nic jednoduchého překonat svoje obavy a strach z nebezpečné situace, kterou bezesporu takováto záchrana je. Je totiž rozdíl, když máte teoretické znalosti s přímou zkušeností, nebo bez ní," pochválili své kolegy Petr Valda a Lukáš Kulhánek – muži, kteří uvedené školili a zároveň dohlíželi na bezpečnost účastníků. Toto školení Skupina pro řešení krizových situací načasovala právě na období, kdy dochází k tání ledu na vodních plochách a tocích. Je tak zvýšené riziko, že strážníci budou zasahovat u již zmíněné krizové situace. Setkáváme se totiž s lidmi, kteří nevěnují varování ostatních složek pozornost a na vodní plochu vstupují bez ohledu na svoji bezpečnost a přeceňují situaci.

Strážníci proto radí: bruslení na přírodních plochách přesuňte do zimních stadionů. Varianta je to sice trochu dražší, ovšem za současných podmínek je pohyb po chlazené ledové ploše zcela jistě bezpečnější.

Zdroj, foto a video: Preventivní a informační služba – Městská policie Pardubice