Ženy se těší na finále, muži se utkají o bronz…

Hokejbalové mistrovství vyvrcholí sobotním finálovým dnem. Ten páteční se českým reprezentantům povedl v derby se Slovenskem napůl: ženy porazily své rivalky 2:0, naopak muži se neprosadili a prohráli 0:1 po samostatných nájezdech. Ženské finále s Kanadou startuje v 11.30 hodin ve velké hale, na něj naváže od 14.00 hodin mužský souboj o třetí místo s Řeckem.

Ženy

Hokejbalistky kanadské reprezentace zlaté medaile z předloňského šampionátu ve Švýcarsku neobhájí. Přestože proti Američankám většinu zápasu vedly a byly tak blíže postupu do finále, dvakrát vydobytý náskok ztratily, a nakonec prohrály rozdílem jediné branky. Rozhodující míček poslala do sítě ve 45. minutě zápasu hráčka Spojených států Rebecca Dobsonová. Američanky jdou do bojů o zlato a stane se tak poprvé v historii ženského šampionátu, že medaili získá i někdo jiný než Kanada, Česká republika a Slovensko.

Semifinále, pátek 9. června 2017 od 13.30 hodin, velká hala Tipsport areny: KANADA – USA 2:3 (1:0, 0:0, 1:3).
Branky a nahrávky: 6. Desmierová (Coozeová), 38. Keanová (Johnstonová) – 31. Foleyová (Stewartová, Bronsonová), 41. Steadmanová (Foleyová), 45. Dobsonová (Pfundtová, Wildeová). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1.

V základní skupině britské hokejbalistky dokázaly soupeře z Itálie zaskočit a po výsledku 1:0 skončily v tabulce páté. Nyní se oba celky proti sobě postavily v souboji o konečnou pátou pozici, více se ale dařilo týmu z Itálie. Stejně jako v prvním případě, i nyní se v Malé hale prosadilo pouze jedno mužstvo. Na gól Corrierové ze druhé třetiny navázaly ještě Mormileová a Delenardová. V dvojzápase o konečné páté místo vyhrála úvodní duel Itálie poměrem 3:0!

O 5. až 6. místo, pátek 9. června 2017 od 15.00 hodin, malá hala Tipsport areny: VELKÁ BRITÁNIE – ITÁLIE 0:3 (0:0, 0:1, 0:2).
Branky a nahrávky: 17. Corrierová (Mazzarellová, P. D Amborgiová), 38. Mormileová (Mirarchiová), 38. Delenardová (A. Furlettiová Blombergová). Vyloučení: 4:3. Bez využití.

České hokejbalistky v semifinále vyzvaly hráčky Slovenska, obhájkyně stříbrných medailí. Od startu duelu na hrací ploše dominovala Česká republika, která byla aktivnější a vytvářela si řadu šancí. Tlak přetavila v branku již v osmé minutě, následně navýšila skóre koncem prostřední části. Ve třetím dějství již gól nepadl, a tak Češky postoupily do finále před rekordní návštěvou 3217 diváků. Finále proti USA je čeká v sobotu 10. června od 11.30 hodin.

Pátek 9. června 2017 od 18.30 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – SLOVENSKO 2:0 (1:0, 1:0, 0:0).
Branky a nahrávky: 8. Němcová (Manhartová, Přibylová), 30. Lédlová (Přibylová, Křížová). Vyloučení: 5:7, navíc Kežmarská 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 3217.

Muži

Portugalsko s Indií se střetly v souboji dvou týmů poražených ve čtvrtfinále. Zatímco Portugalci podlehli Slovensku jasně 0:4, Indové zle potrápili Česko, kterému podlehli až po infarktovém závěru 1:3. Do utkání o 5. až 8. místo vstoupila lépe země z Pyrenejského poloostrova, která už v páté minutě otevřela skóre. Na góly bohatá první třetina nakonec skončila 3:2 pro Portugalce. Ve druhé části utkání Indové ještě zvýšili svou aktivitu a odměnou jim bylo vyrovnání na 3:3. Vstup do třetí třetiny však Indům nevyšel a znovu to byli Evropané, kteří se dostali do vedení. Portugalsko si už své vítězství v závěru pohlídalo.

O 5. až 8. místo, pátek 9. června 2017 od 8.30 hodin, velká hala Tipsport areny: PORTUGALSKO – INDIE 4:3 (3:2, 0:1, 1:0).
Branky a nahrávky: 2. Gallant (Queiroga, MacBeth), 12. C. Creador (M. Leal), 15. Camara (M. Leal), 32. Gallant (M. Leal) – 5. J. Gill (Sandhu), 9. Sandhu (Bassi), 22. Dhillon (S. Brar). Vyloučení: 0:3. Využití: 0:1.

Do druhého a posledního zápasu série, ve které se bojuje o konečné 17. místo, vstupoval z lepší pozice libanonský tým. Jeho čtvrteční výhra 6:1 letmo naznačila, kam by mohl směřovat páteční duel, ovšem vše bylo naprosto jinak. Hned v první třetině totiž jeho soupeř z Bermud ukázal, že ještě nelze velezkušené borce ze zámořského území Velké Británie úplně odepisovat, neboť se dostali díky brance Esteyho do vedení. Poslední perioda obou týmů v Pardubicích však přinesla další zvrat! Libanonští hokejbalisté během 79 vteřin nasázeli psychicky nalomenému protivníkovi tři branky, čímž se rozhodlo o konečném pořadí na posledních dvou místech pardubického turnaje. Libanon se při premiéře na světovém šampionátu umístí na 17. pozici, Bermudy se musí spokojit s posledním místem.

O 17. a 18. místo, pátek 9. června 2017 od 10.00 hodin, malá hala Tipsport areny: LIBANON – BERMUDY 3:2 (0:0, 0:1, 3:1).
Branky a nahrávky: 34. Fadl (Abdulahad), 35. Fadl (Abdulahad, Skaff), 36. Haddad (B. Boulous, J. Boulos) – 13. Estey (Merritt), 40. Dzurus (Cundliffe, Bilodeau). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0.

Obrovské zklamání zavládlo v kabině Američanů po čtvrtfinálovém vyřazení s Řeckem, reputaci si snaží vylepšit alespoň konečnou pátou příčkou. Za svým cílem vykročili úspěšně, když i podruhé na turnaji porazili Švýcarsko. Evropané sice dotáhli dvoubrankovou ztrátu, ale obhájce stříbrných medailí v prostřední části třemi góly během čtyř minut získal rozhodující náskok a po vítězství 6:3 si zahraje o páté místo s Portugalskem. Švýcaři se porvou o sedmé s Indií.

O 5. až 8. místo, pátek 9. června 2017 od 11.00 hodin, velká hala Tipsport areny: USA – ŠVÝCARSKO 6:3 (2:1, 3:1, 1:1).
Branky a nahrávky: 7. Wilson (Caron), 7. Defazio (Caron), 20. Black (Wilson, Gregory), 22. Hickey (Ruiz), 24. Carter, 44. Senecal (Black) – 13. Y. Müller (Faina), 19. Mellinger (Stucki), 41. Mermoud. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1.

Úvodní boj týmů Itálie a Haiti o deváté až dvanácté místo a o pozici v A skupině sice přinesl velmi atraktivní podívanou, zejména ze strany Haiti. Na góly už byl ale o poznání chudší, první padl až v první polovině druhé třetiny, paradoxně od Italů. Druhý též od Italů na počátku třetí třetiny. Oba padly v přesilovce. Itálie poté jen udržovala stav, čímž si připsala důležitou výhru, která ji pomohla v setrvání v elitní skupině.

O 15. až 16. místo, pátek 9. června 2017 od 12.30 hodin, malá hala Tipsport areny: KAJMANSKÉ OSTROVY – ARMÉNIE 3:6 (0:1, 2:3, 1:2).
Branky a nahrávky: 21. Elliott (Jeramjan, Fischer), 23. C. Jeramijan (Babin, Armstrong), 39. Armstrong (Plamondon) – 11. G. Jerjian (Der Ohanessian, H. Jerjian), 20. H. Jerjian (Jerjian), 25. H. Jerjian (G. Jerjian), 27. H. Jerjian (Der Ohanessian, G. Jerjian.), 36. G. Jerjian (H. Jerjian), 45. H. Jerjian (Der Ohanessian). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1.

Slovenští hokejbalisté ve čtvrtfinále proti Portugalsku nedopustili překvapení a udělali důležitý krok na cestě za obhajobou. Soupeři z jihu Evropy nastříleli čtyři branky, když poprvé skórovali na konci úvodního dějství. Druhý zásah přidali po začátku prostřední části a další dva v poslední pasáži duelu. Slovensko porazilo Portugalsko 4:0 a zápas doprovodila i jedna nefalšovaná bitka.

Semifinále, pátek 9. června 2017 od 16.00 hodin, velká hala Tipsport areny: KANADA – ŘECKO 5:0 (3:0, 1:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 3. Laurencelle (N. Yetman, Martel), 4. Dy. Kelly (Du. Kelly), 14. Martel (Laurencelle), 25. O'Keefe (Azevedo, Dy. Kelly), 37. Reid (Gingera). Vyloučení: 6:9, navíc Goulakos 10 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:0.

První třetina přinesla obrovské množství střeleckých pokusů na obou stranách. Úspěšnost střelby však byla vyvážena úspěšností brankářských zákroků, oba se totiž blýskli a až do druhé třetiny udržovaly bezbrankový stav. Poté již britský gólman nedokázal náporu Hongkongu čelit a hned dvakrát podlehl. Ve třetí třetině zůstal Hongkong stále silným týmem, přestože Británie zejména z počátku vzdorovala a vstřelil další branku.

O 13. až 14. místo, pátek 9. června 2017 od 17.30 hodin, malá hala Tipsport areny: HONG KONG – VELKÁ BRITÁNIE 3:0 (0:0, 2:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 18. S. Pham (T. Pham, Nguyen), 23. C. Wong (D. Wong, Reid), 35. Graham (Sullivan). Vyloučení: 4:4. Bez využití.

Francouzi vlétli do posledního turnajového utkání po hlavě. Nad Haiti měli už od začátku převahu, kterou dokázali zužitkovat ve vedení 3:0. Haiťané se poté sice vzchopili a dokázali snížit, ještě v téže minutě ale měla Francie svůj tříbrankový náskok zpět. Ten pak bez větších problémů udržela až do závěrečné sirény a na mistrovství světa získala konečné 11. místo.

O 11. až 12. místo, pátek 9. června 2017 od 20.00 hodin, malá hala Tipsport areny: FRANCIE – HAITI 4:1 (2:0, 1:0, 1:1).
Branky a nahrávky: 3. Tanguy (Dissenga), 12. Tanguy (Domain), 30. Domian (Tanguy, Martel), 42. Tanguy (Domain, Favarin) – 42. Aimé (Cherubin). Vyloučení: 4:4. Bez využití.

Po čtvrtfinálovém dramatu proti Indii přinesl světový šampionát v semifinále velkou federální bitvu! Nervy drásající duel mezi Českou republikou a Slovenskem před fantastickou atmosférou, o kterou se staralo celkem úžasných 7592 diváků, došel až do nájezdů, v nichž se štěstí přiklonilo na stranu našich sousedů. Národním hrdinou Slovenska se stal Patrik Svitana, který vítěznou trefou v nájezdech ukončil českou cestu za ziskem zlatých medailí. Na svěřence Drahomíra Kadlece tak čeká pouze boj o bronz proti Řecku.

Pátek 9. června 2017 od 21.15 hodin, velká hala Tipsport areny: SLOVENSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 1:0 po sam. náj. (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0 – 1:0).
Branka: rozh. sam. náj. Svitana. Vyloučení: 9:7. Bez využití. Diváci: 7592.