Zemědělci žijí dlouhodobě v nejistotě, zaznělo na výstavě Naše pole

Chrudimsko – Za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslava Krčila byl v úterý dopoledne zahájen další ročník celostátní zemědělské výstavy Naše pole v Nabočanech na Chrudimsku. Návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti se zde mohou seznámit se zajímavými polními odrůdami nebo ochranou a výživou rostlin. Součástí akce je tradičně také výstava nejmodernějších zemědělských strojů a techniky.

„Situace v českém zemědělství je dlouhodobě nestabilní a mezi zemědělci je patrná dlouhodobá nejistota z hlediska dalšího vývoje. Nejprve se jednalo o nastavení dotačních parametrů v rámci společné zemědělské politiky a nyní všichni čekáme, kde v rámci konsolidačního balíčku stát vezme zemědělství avizovaných 10 miliard korun. Zatím ani Agrární komora, ani další svazy nevědí, kde se tyto prostředky vezmou a koho a jak hluboce se škrty dotknou. Proto přeji zemědělcům nejen kvalitní úrodu, ale především pevné nervy, protože ty jsou dnes více, než kdy dříve potřeba," sdělil hejtman Martin Netolický, který zároveň v rámci akce debatoval se studenty středních zemědělských škol.

K účastníků promluvil také radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Naše pole je tradiční a prestižní akcí a jsem rád, že se koná pravidelně v našem kraji. Je důležité, že si na ni nacházejí cestu také mladí, a to nejen studenti středních zemědělských škol. Jistě pozitivní zprávou je určitě fakt, že alespoň v našem kraji stoupá mezi absolventy základních škol zájem o studium na středních školách se zaměřením na zemědělství," uvedl radní Miroslav Krčil.

Na výstavě Naše pole je široká škála odrůd zastoupena celkem na 895 políčkách, ochranu a výživu rostlin prezentuje 230 variant, to vše od 43 vystavovatelů. Návštěvníci letošní přehlídky Naše pole mohu vidět přibližně 650 odrůd zemědělských plodin, více než 160 pokusů na ochranu rostlin a přes 85 pokusů z oblasti výživy rostlin. Na akci je tradičně zastoupena také moderní zemědělská technika a nosným tématem předvádění je technika pro lokálně cílené a variabilní aplikace kapalných látek. Dále se na výstavě prezentují organizace, instituce i školy zemědělského sektoru. V rámci výstavy Naše pole se koná také 2. česko-slovenské mistrovství v orbě koňmi a výstava koní pro hospodářské využití.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj