Zahrada Harta láká na velblouda, pštrosy nebo želvy

Orlickoústecko – Nedaleko Vysokého Mýta na silnici I/35 směrem na Litomyšl se nachází Zahrada Harta. Soukromý projekt na 20 tisících metrech čtverečních nabízí procházku a seznámení se s řadou živočichů, rostlin, stromů, jezírek, potůčků a tůněk osázených bahenními rostlinami a lekníny. V loňském roce navštívilo areál téměř šest tisíc návštěvníků. Ve čtvrtek se s dalšími plány na rozvoj zahrady seznámil hejtman Martin Netolický.

„Zahrada Harta patří mezi zajímavé turistické atrakce v našem kraji, o čemž svědčí také návštěvnost, která v loňském roce dosáhla šesti tisíc platících návštěvníků. V areálu, který láká především rodiny s dětmi, je možné vidět nepřeberné množství živočichů, a to včetně těch exotických, ale také rostlin. V rámci našich možností se snažíme s rozvojem areálu, který je z našeho pohledu v regionu unikátní, pomáhat. V letošním roce by chtěl vlastník vybudovat v podkrovních prostorách přilehlého statku stálou expozici unikátní sbírky Josefa Podhajského zaměřenou na poklady moří a oceánů," uvedl hejtman Martin Netolický.

Jedním z problémů, se kterými se zahrada potýká, je parkování. „Stávající prostory u silnice I/35 a v těsné blízkosti autobazaru neumožňují rozšíření parkovacích míst a blízká parkoviště na druhé straně silnice nejsou bezpečná z hlediska přecházení návštěvníků přes frekventovanou silnici. To by se mohlo změnit s otevřením dálnice D35," uvedl hejtman Martin Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj