Volně přístupné Festivalové zahrady a plné mladé hudby

Litomyšl – Doprovodná scéna Národního festivalu Smetanova Litomyšl vyroste i v letošním roce na trávnících Klášterních zahrad a v pohodlí sedacích vaků a piknikových dek nabídne během třiceti dní na šedesát programů – koncerty, tanec, divadlo, akrobacii i aktivity pro děti. 

Stejně jako v předchozích letech si dramaturgie klade za cíl najít ty nejpozoruhodnější osobnosti a projekty, které právě klíčí v uměleckých školách. „I letos se svými orchestry dorazí většina českých konzervatoří. Napříč republikou jsme hledali nově vzniklé soubory nabízející nejrůznější hudební fúze, nové formáty a interpretační pohled mladých očí," říká dramaturgyně Festivalových zahrad Iva Vrátilová.

Všední dny patří podvečerním koncertům, o víkendech poběží už od rána rodinný program. Mezi interprety najdeme Beatu Hlavenkovou, Dashu s Epoque Quartetem a projektem Ellaboration, Anděly ověnčenou Kalle, Rozálii Havelkovou, Terezii Kovalovou nebo Vladimira 518 a 7krát7 s Komorní filharmonií Pardubice. „Vyzdvihnout si zaslouží i Ateliér Fyzického divadla JAMU, Floex Ensemble s robotickým bubeníkem Josefem, Kyjovská cimbálovka nebo HarMálek orchestr," vybírá z programu Vrátilová. 

Dění na doprovodné scéně otevře v sobotu 8. června víkend s Českou spořitelnou. Přímý přenos Slavnostní zahajovací koncert budou tentokrát společně s návštěvníky Festivalových zahrad a diváky ČT art sledovat díky mezinárodním stanicím Mezzo a Medici Smetanovi příznivci napříč celou Evropou. 

„S Českou spořitelnou letos mimo jiné rozšiřujeme umělecké hřiště," zmiňuje Filip Janouch, druhý dramaturg Festivalových zahrad. Hřiště se díky generálnímu partnerovi festivalu rozroste o řadu herních prvků. „Většinu z nich si děti budou moci odnést ve zmenšené podobě domů," dodává. Aktivity pro hřiště opět navrhli výtvarníci, a hlavně rodiče Šárka a Jakub Janebovi, autoři knihy Dějiny hudby. 

Koncert „melodií z obrazovky" přiveze společně s Českou televizí Podkrkonošský symfonický orchestr. Monika Načeva dorazí s Českým rozhlasem. Lesy ČR do zahrad přivezou svůj edukační program. Nad Velkým finále drží tradičně patronát litomyšlský Saint-Gobain Adfors. Ve spolupráci s Pardubickým krajem je připravena premiéra celovečerního filmu o Bedřichu Smetanovi „Neslyším ničeho". Vylepšené verze se dočkají i rozhovory s hosty festivalu. Nově si je pod křídla berou mediální partneři a své podcasty tak přiveze třeba týdeník Respekt.

Víkendová dopoledne vždy patří muzicírování základních uměleckých škol. Trávníky obsazují skupinky nejmladších hudebníků a v 10 hodin spouští svůj liduškový busking. Zahradou plnou „pouličního umění" lze procházet a zastavit se u jednotlivých koncertů a představení. Základní umělecké školy z Pardubického kraje je možné nejen sledovat, ale hru na hudební nástroj si i vyzkoušet nebo si jen tak popovídat o tom, jak se stát muzikantem. 

„Mnohem širší plochu získává v letošním programu tanec," pokračuje v představování programu Filip Janouch. Celý víkend s námi stráví Pražský komorní balet a Taneční konzervatoř Praha. Konzervatoř Duncan Centre společně se studenty Královské baletní školy v Antverpách připravuje speciální choreografii, pro kterou Smetanovu hudbu živě zahraje Hartig Trio. Spolupráce pokračuje také s mezinárodním tanečním festivalem Tanec Praha. „I v oblíbeném formátu Večerní klasika, kde komorní hudebníci uzavírají den na hladině brodila obklopeného sochami Olbrama Zoubka, letos diváky překvapí choreografie na motivy Vltavy," prozrazuje Janouch. Tu provede jedna z nejvýraznějších českých tanečnic, Tereza Ondrová.

Smetanova hudba bude v letošním programu přirozeně zaznívat nejvíce. Symfonická v podání četných orchestrů, komorní v různých formátech přednesou tria či kvarteta. S polkami Bedřicha Smetany celý rok pracují soubory i jednotlivci, kteří se přihlásili do soutěže „Proč bychom si netančili". Do Litomyšle se chystají její vítězové. 

Kompletní program je přístupný na webu festivalovezahrady.cz .

Díky partnerům festivalu Smetanova Litomyšl jsou všechny programy volně přístupné.

Autor: Luděk Březina
Zdroj a foto: www.smetanovalitomysl.cz