V Pardubickém kraji se ubytovalo nejvíce turistů za posledních 12 let

KRAJ – Cestovnímu ruchu se po covidových letech začíná zase dařit. A v některých oblastech zažívá boom, jaký tady roky nebyl. Podle dat Českého statistického úřadu se za druhé čtvrtletí tohoto roku v ubytovacích zařízeních našeho regionu ubytovalo přes 142 tisíc hostů, o osm procent více než loni. To je nejvíce za posledních 12 let a sezóna ještě zdaleka nekončí.

Podle výsledků za druhé čtvrtletí letošního roku došlo k nárůstu tuzemské i zahraniční klientely. „Jsou to velice zajímavá a pozitivní data. Nejvíce ubytovaných návštěvníků představují tradičně hosté z České republiky, těch bylo 124 tisíc a růst oproti loňsku je kolem šesti procent. Velice zajímavé jsou i statistiky u zahraničních turistů. U nás v regionu se jich ubytovalo necelých 19 tisíc a nárůst je to o zhruba 27 procent oproti minulému roku. Nejspíše zafungovaly marketingové kampaně, protože například u turistů z Polska je meziroční růst ve sledovaném období 52 procent, Německa 40 procent a Slovenska 23 procent. Jsou to samozřejmě čísla bez července a srpna, takže se dá očekávat, že letošní turistická sezóna bude vydařená a my na základě finálních dat začneme s kolegy z Destinační společnosti Východní Čechy připravovat kampaň na další rok," uvedl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

Statistici evidují ve druhém kvartále letošního roku téměř 335 tisíc přenocování hostů. To je o 10 procent vyšší číslo než vloni. Průměrně turisté v Pardubickém kraji strávili dvě noci.

Kam turisté míří? Do oblak i za památkami

Jaké jsou nejoblíbenější turistické destinace v Pardubickém kraji? V létě turisté podnikají hlavně výlety do přírody, kde si užívají aktivní dovolenou, například pěší turistiku, cyklovýlety či výjezdy po řekách.  „Velmi populární je například sjíždění trailů v bike areálech, kterých máme v kraji opravdu velký výběr – Singltrek Suchák, Trail park Dolní Morava, Bike resort Moravská Třebová, areál Peklák u České Třebové, Cyklopark Podhůra u Slatiňan a další. Velké množství originálních rozhleden a vyhlídkových míst láká k pohledu na krajinu z výšky, nejvíce navštěvovanou je stále Stezka v oblacích a Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Často návštěvníci kombinují aktivní turistiku s poznáváním památek, mezi nejnavštěvovanější patří Zámek Pardubice, Muzeum v přírodě Vysočina – Veselý Kopec, hrad Svojanov, hrad Kunětická hora, zámek Slatiňany, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Státní zámek Litomyšl a další. Významně se zvyšuje návštěvnost i na unikátních vojenských památkách na Králicku – tvrz Bouda, tvrz Hůrka, Vojenské muzeum Králíky," sdělila ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Pardubický kraj však nabízí vyžití i ve dnech, kdy počasí příliš neláká na výlety ven. „Máme radost, že návštěvníci zjistili, že pokud není zrovna ideální počasí, tak mohou obdivovat unikátní východočeská muzea a galerie, například Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Regionální muzea v Litomyšli, Chrudimi a Vysokém Mýtě, Muzeum dýmek v Proseči, Africké muzeum Emila Holuba v Holicích, Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě a další," dodal další oblíbené turistické destinace radní Krejčíř.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a ilustrační foto: Pardubický kraj