Trafostanice u Automatických mlýnů je zbouraná, začíná odklízení

Pardubice – Přední stěnu Automatických mlýnů až do minulého týdne částečně zastiňovala menší nevzhledná budova trafostanice. Ta byla po odstranění technologií o víkendu zbourána a Pardubický kraj nyní připravuje renovaci zbylé čelní fasády i prostor před ní.

Původně, v době vzniku mlýnů, stál na místě menší domek s vodní turbínou. S postupným rozšiřováním mlýnské výroby byl pohon vodou nahrazen elektrickým pohonem, pro který byla zřízena na místě domku trafostanice. Ta svou konečnou podobu získala při přestavbě a rozšíření v šedesátých letech minulého století.

„Samozřejmě jsme s jejím dalším provozem na tomto místě neuvažovali, ale odstranění nebylo jednoduché. Museli jsme počkat, až vyroste nová trafostanice v zadní části areálu a vše bude přepojené. Potom jsme teprve mohli zadat projekt na odstranění staré budovy," uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

V tomto týdnu vybraná firma likviduje a třídí suť a odváží ji k řízenému skládkování. „Už nyní ale odborníci začínají s pasportizací stavu dříve zakryté čelní fasády, abychom co nejdříve mohli přistoupit k nutným opravám a dočištění," dodal Línek.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj