Kraj pomáhá i nejmenším obcím v regionu s obnovou majetku

KRAJ – Radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil pokračuje ve svých cestách po Pardubickém kraji. Tentokrát se společně s krajskými zastupiteli Radko Martínkem a Josefem Bidmonem vydal do menších obcí u hranic s Jihomoravským a Olomouckým krajem. Vesnice jako Hartinkov, Víska u Jevíčka nebo Vysoká potřebují pomoc nejčastěji s obnovou majetku.

Se zástupci samospráv jsme hovořili především o spolupráci při obnově majetku. Diskutovali jsme v této souvislosti také o možné spolupráci mezi obcemi, krajem a například zemědělci. Konkrétní příklad bychom našli ve Vísce u Jevíčka, kde by taková spolupráce mohla být na rekonstrukci jedné ze spojovacích komunikací. V Hartinkově zase chystají rekonstrukci hasičské zbrojnice, kde bychom jako kraj také rádi pomohli. V rámci podpory z programu obnovy venkova bude pokračovat i postupná rekonstrukce budovy místního obecního úřadu. Hartinkov má kolem 50 stálých obyvatel, podobně je na tom i nedaleká obec Vysoká. Pro takto malé vesnice není jednoduché dát dohromady takové finanční prostředky, které by jim umožnily ve větší míře investovat do obnovy obecního majetku. Bavili jsme se proto i o tom, jak se jim daří nebo nedaří dosahovat na dotace," uvedl radní Miroslav Krčil.

Důležitým bodem jednání byla také dostupnost zdravotnické služby a dosažitelnost lékařské péče. „Jde o vysoce důležité téma, které chceme i v rámci jednání krajské samosprávy akcentovat, dostupnost rychlé lékařské pomoci musí být zajištěna i v případě odlehlejších obcí na hranicích kraje, kde je v současné době situace složitější," dodal Miroslav Krčil s tím, že podobná úskalí pramenící z odlehlé polohy se řeší i v otázce zimní údržby silnic.

Kromě již zmíněných obcí radní Krčil zavítal také do Chornice a jednal i s vedením Hanácké zemědělské společnosti v Jevíčku. Tématem diskuze byla nejenom aktuální situace v sektoru zemědělství a potravinářství, ale také spolupráce s místním Odborným léčebným ústavem. „Jde o to, že plyn vyrobený v bioplynové stanici zemědělského podniku by mohl být surovinou pro výrobu tepla právě v našem léčebném ústavu," poznamenal radní Krčil.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj