Šli s kůží na trh jako pár. Mysleli, že píšou hru na festival pláče. Vybrali je na Festival smíchu

Pardubice – Válka Roseových nebude! To se jen Petr Michálek jako autor, režisér a hlavní mužský představitel v jedné osobě společně se svou ženou, herečkou Kateřinou Liďákovou rozhodli, že půjdou s kůží na trh a vytvoří představení, které uvedou v Městském divadle Zlín. 

Místo festivalu pláče je pozvali na Festival smíchu

Přestože si při psaní a zkoušení této hry často říkali, že to bude ideální inscenace na festival pláče, byli s tímto titulem vybráni na pardubický GRAND Festival smíchu. Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla šlo o vůbec první nesoutěžní komedii této prestižní přehlídky.    

Povedená směs sarkasmu a černého humoru vylíčila příběh manželského páru, herečky a ředitele, kteří představují vzájemné protiklady. Ona chodí spát pozdě, on brzy vstává. On tvrdí, že neumí zpívat ani hrát, a přesto spolu stojí na jevišti a před očima diváků rozehrávají kolotoč nejrůznějších životních situací dokazující neuchopitelnost vztahu mezi mužem a ženou.   

Kluk z Hradce. To by se v Pardubicích nemělo říkat nahlas

Petr je kluk z Hradce Králové (což by se prý v Pardubicích asi nemělo říkat moc nahlas), který je rád středem pozornosti ve společnosti. Miluje vtipy. Ty s oblibou vypráví tak, že se už dopředu směje pointě. 

Jeho žena Kateřina hraje divadlo od roku 2006, kdy zabili Saddáma Husajna a v kinech frčeli Účastníci zájezdu. Ještě nikdy nepřišla pozdě na představení. Až teď… 

„Doufám, že se vám Petr aspoň omluvil, že jsem přišla pozdě. Ale co je důležitější? Čas setkání nebo setkání samotné," položila řečnickou otázku herečka, která během představení prošla různými fázemi života ženy. 

Kdy žena všechno stíhá a kdy je dobré jí dopřát klid a odpočinek

„Nejprve je žena dynamická, akční, všechno stíhá. Pak nastává fáze ovulační, kdy se zaměří hlavně na partnera. A pak premenstruační, kdy se dostaví frustrace a nedostatek nadhledu. V tu dobu dopřejte ženě klid a odpočinek," radila mužům Kateřina, která postupem času dospěla do stadia, kdy se rozhodla, že chce žít svůj život a vlastní sny. Jenže v takovém světě už pro Petra není místo… A co na to Petr? Jak zvládnou oba manželskou krizi? Usmíří se nebo spolu budou válčit dál? Odrazí se ode dna? A co bude potom? 

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: divadlozlin.cz