Shakespeare v kostce na Pernštejnlove bavil

Pardubice – Zrychlená doba si žádá zrychlená řešení. Proto se zrodil „největší dramatický počin v dějinách divadla" – Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Na pardubický zámek ho přivezlo na festival pod širým nebem Pernštejnlove Západočeské divadlo v Chebu.

Jedinečné představení si klade za cíl přiblížit kompletní dílo velkého dramatika v jednom večeru, a to všech 37 Shakespearových her a 154 sonetů! Nestojí jen na sérii skvělých gagů a klauniád, ale i na chytrém pohrávání si s myšlenkami a jazykem nejslavnějšího básníka jeviště…

Nejznámější hry Shakespeara trochu jinak

Zčásti klaunérie, zčásti improvizace a zčásti inscenovaná přednáška si bere na paškál ty nejznámější scény ze Shakespearových textů a přetváří je k obrazu svému. Hraje si s nimi způsobem, který má pobavit jak divadelní znalce, tak i ty, co žádnou z her slavného dramatika nikdy nespatřili ani nečetli.  

V Pardubicích už byl tento titul k vidění v minulosti na Grand Festivalu smíchu ve Východočeském divadle, a to v nezapomenutelném podání pražského Divadla v Dlouhé, které zde získalo ocenění Komedie roku 2008 a Cenu za nejlepší mužský herecký výkon, a také Jihočeského divadla České Budějovice. To v roce 2017 bralo za „Shakespeara v kostce" Cenu studentské poroty.

Pozoruhodný „divadelní fastfood"

Chebská inscenace, pod níž je podepsána režisérka Hana Marvanová, se zaměřila hlavně na několik stěžejních her. Romea a Julii, Hamleta či Othella, z něhož se stalo celkem povedené muzikálové číslo. Tita Andronika představila jako kuchařskou show.

Pozoruhodný „divadelní fastfood" je velkou příležitostí pro tři herce, kteří během jednoho večera doslova skáčou z jedné role do druhé a zároveň je vtipně komentují z pozice dnešního člověka. Přitom toho docela dost naběhají, rychle mění kostýmy a musí být neustále ve střehu. Už za to by Petr Németh, Petr Urban i Viktor Braunreiter zasloužili uznání. K tomu jim ještě do představení dost často vstupovali svými mnohdy trefnými „replikami" paví obyvatelé pardubického zámku…

Lehce zběsilá jízda a dobrá zábava

Lehce zběsilá divadelní jízda se Shakespearem se na Pernštejnlove povedla, i když občas tempo trošku zadrhlo a zejména první půlka byla díky různým vsuvkám až příliš dlouhá. Možná díky tomu se nepodařilo dodržet původně avizovanou stopáž představení, ale to snad málokomu v obecenstvu vadilo. Odměnou mu totiž byla velmi dobrá zábava se Shakespearem i chebským souborem v prostředí, které má své nezaměnitelné kouzlo. 

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: PernštějnLOVE