S deštěm padaly na CZECHMAN Triatlonu také senzační traťové rekordy

Pardubicko – Ani silný déšť nepřibrzdil Jana Volára a Barboru Besperát na trati CZECHMAN Triatlonu. Oba dosáhli na prvním závodě Českého poháru v dlouhém triatlonu na fantastické traťové rekordy! Pardubický závod opět potvrdil, že patří k největším událostem domácí sezony – na start se postavilo téměř 700 triatlonistů.

Když se břeh písníku Hrádek zaplnil v sobotu 1. června triatlonisty, snášel se na vodní hladinu silný déšť. „Chtěla jsem se pokusit o traťový rekord, ale v tomhle počasí to asi nevyjde," říkala před startem Barbora Besperát. Pak ale ukázala svou aktuální formu.

Po 1900 metrech plavání šla sice z vody až na sedmé pozici, během 90km cyklistiky se ale vytrvale posouvala dopředu. „Do druhého okruhu jsem najížděla jako třetí. Do běhu už jsem šla jako druhá s minutovou ztrátou na Hanku Kolářovou. Tu jsem hned na začátku půlmaratonu předběhla a pak už jsem jen zvyšovala náskok," uvedla Besperát, která cílovou branou proběhla v čase 4:16:15. Traťový rekord Simony Křivánkové tak překonala o více než pět minut!

„Přitom jsem z toho deště měla fakt strach. Mám radši vedro a sucho. Nakonec to ale tak hrozné nebylo, samozřejmě jsem dávala větší pozor v zatáčkách, ale můj výkon to nějak extra neovlivnilo. A na běh už se pak udělalo krásně," vyprávěla Besperát.

Ke kuriozní situaci došlo na stupních vítězů – druhé místo totiž obsadila Hana Kolářová z Triathlon Teamu Tábor, která byla po cyklistice ve vedení. A třetí místo obsadila její jmenovkyně Hana Kolářová z klubu Sportmedicine. Na Besperát ztratily deset, respektive jedenáct minut.

Volár šel jednoznačně za vítězstvím

Mezi muži situace tak napínavá nebyla. Jan Volár ovládl závod stylem start – cíl. „Chvíli se mě ve vodě držel Pavel Hradil, tak jsem začal plavat rychleji a vypracoval jsem si asi dvouminutový náskok. Na kole se mi jelo hezky, hlídal jsem si svých 330 wattů. Takže i do druhého depa jsem přijel s náskokem dvou tří minut," líčil Volár, který chválil fanoušky, kteří na cyklistické trati fandili navzdory dešti. 

„Běželo se mi lehce. Po deseti kilometrech jsem viděl, že by to mohlo vyjít na traťový rekord, tak jsem se na něho začal soustředit," dodal Volár, který triumfoval v čase 3:46:44. Loňský rekord Pavla Wohla tak překonal o dvě minuty a čtyřicet vteřin!

Také Volár jel v prvním cyklistickém okruhu opatrně, ale ani on si deštěm nenechal zkazit závod. „Když jsem ráno viděl, jak je Honza Šneberger z toho počasí otrávený, tak mi to hned zvedlo náladu," smál se v cíli český reprezentant, který bude za tři týdny bojovat o medaili na mistrovství Evropy ve středním triatlonu v portugalské Coimbře. „Kdyby se mi podařilo zajet nějaký slušný výkon jako dnes, tak myslím, že je šance bojovat tam o medaili."

Druhou příčku mezi muži obsadil Tomáš Řenč, který ztratil na Volára necelých devět minut. O další dvě minuty později doběhl do cíle Jan Šneberger.

Program CZECHMAN víkendu odstartoval už v pátek plavecký závod, v neděli se bude konat Český pohár žactva a také kratší závod CZECHMAN Short. Český pohár v dlouhém triatlonu bude pokračovat 22. června závodem MORAVIAMAN.

Výsledky

CZECHMAN Triatlon, Pardubice, 1. června 2024
Muži: 1. Jan Volár 3:46:44, 2. Tomáš Řenč 3:55:29, 3. Jan Šneberger 3:57:23
Ženy: 1. Barbora Besperát 4:16:15, 2. Hana Kolářová (Tábor) 4:26:44, 3. Hana Kolářová (Sportmedicine) 4:27:36

Kompletní výsledky najdete zde.

Autor: Michal Včeliš
Zdroj a foto: www.triatlon.cz