Hasičské cisterny, zbrojnice, ale i drobné vybavení. Kraj pokračuje v podpoře dobrovolných hasičů

KRAJ – Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání rozhodli o poskytnut finančních prostředků jednotkám sborů dobrovolných hasičů na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček, výstavbu a rekonstrukci požárních zbrojnic, požární techniku, věcné prostředky požární ochrany, či pro Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – Krajskému sdružení hasičů Pardubického kraje. Celkově krajská rada na jednání rozhodla o poskytnutí necelých 20 milionů korun.

„V rámci krajské dotační podpory máme dlouhodobě stabilní systém, kdy podporujeme nejen pořízení drobnějšího technického vybavení, ale také nákup nových cisternových automobilových stříkaček či stavbu nebo rekonstrukci požárních zbrojnic. V minulosti jsme se velmi výrazně zaměřovali také na nákup dopravních automobilů, kde se nám podařilo tento typ techniky sloužící nejen pro jednotky, ale také pro práci s mládeží a fungování spolků," uvedl hejtman Martin Netolický.

Více než polovina ze schválené částky na pondělním jednání krajské rady putuje na spoluúčast ke státní dotaci na podporu výstavby a rekonstrukce požárních zbrojnic a na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček. „V případě pořízení nových hasičských cisteren jsme uvolnili pro každého žadatele částku 750 tisíc korun jako krajskou spoluúčast ke státní dotaci. Jedná se o šest žadatelů ze Starého Hradiště, Letohradu, Jablonného nad Orlicí, Heřmanova Městce, Poličky a Chrasti. Částkou 1,5 milionu korun jsme pak podpořili čtyři žadatele, kteří chtějí stavět či rekonstruovat požární zbrojnice. Jedná se o Lubnou, Libišany, Seč a Dolní Dobrouč," řekl hejtman Martin Netolický s tím, že 700 tisíc korun získá v podobě individuální dotace město Březová nad Svitavou na přístavbu garážového stání k požární zbrojnici a jeden milion korun pak město Chrast.

Částka 2,6 milionu korun bude rozdělena ve II. kole dotačního programu na požární techniku a věcné prostředky požární ochrany jednotek SDH obcí Pardubického kraje. „Cílem poskytnutí dotací pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí je zlepšení materiálně – technického vybavení jejich jednotek. Jedná se o dlouhodobý dotační program, v rámci kterého obce žádají například o podporu pořízení zásahových přileb a obleků, čerpadel, motorových pil, dýchací techniky, ale například také na opravy požárních vozidel. Jedná se tak o žádosti od jednotek tisíc korun například na požární rukavice až po 200 tisíc korun na opravu hasičských cisteren," řekl hejtman Martin Netolický. „V prvním kole jsme rozdělili 5,3 milionu korun pro 135 žadatelů. Ve druhém kole se jedná o 2,6 milionu korun pro 65 žadatelů," doplnil hejtman.

Trénink mladých hasičů bude efektivnější

Krajští radní zároveň částkou dvou milionů korun podpořili Krajské sdružení hasičů Pardubického kraje pro pořízení dvou požárních přívěsů pro výcvik mladých hasičů ve věku 15 až 18 let, kteří se připravují ke vstupu do jednotek požární ochrany. „Jedná se o jeden požární přívěs s výbavou pro hašení a jeden požární přívěs s výbavou pro technické zásahy jako dopravní nehody, odstraňování překážek, přírodní katastrofy či poskytování první pomoci. Mladí hasiči by s tímto reálným vybavením, které používají členové jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí nebo profesionálové v jednotkách HZS ČR, získali potřebné návyky a zručnost. Přívěsy budou sloužit pro výcvik organizovaný v celém Pardubickém kraji, především však v rámci takzvaných „Rescue campů", které mají podporu i ze strany MV – GŘ HZS ČR," uvedl hejtman Martin Netolický. Kraj zároveň podpoří nákup devíti kusů skladovacích kontejnerů pro potřeby čtyř okresních sdružení hasičů a krajského sdružení. Kontejnery budou sloužit pro uskladnění materiálu pro požární sport jednotlivých okresních sdružení.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj