Rodiče šli na nákup, dítě nechali v autě. Nezodpovědní rodiče zaměstnávají strážníky od samého začátku prázdnin

Pardubice – Dospělí chtějí po dětech, aby nedělaly hlouposti a poslouchaly. Jenže v první řadě by měli začít sami u sebe.  Nezodpovědnost rodičů řeší strážníci prakticky každý týden. Příčinou je lehkovážnost nebo alkohol.

Například včera v podvečer strážníci zasahovali na parkovišti u jednoho hypermarketu. Rodiče odešli na nákup a v autě nechali svojí dceru (5), která spala. Když se dívenka probudila, začala plakat. Dítěte uzavřeného v autě si všimla žena, která okamžitě informovala strážníky. Hlídka pohledem do vozu zjistila, že dívka není v ohrožení života, má jen strach a hledá maminku. Strážníci si přes infocentrum nechali přivolat k vozu rodiče. Ti auto odemkli a plačící dcery se ujali. Dítě bylo v pořádku a v přítomnosti rodičů se ihned uklidnilo. Důvod, proč zůstalo v autě, je vždy jako přes kopírák. Přitom bychom děti neměli nechat v horkých letních dnech ani na okamžik zavřené ve vozidle. Nikdy nevíme, co se při odběhnutí může stát. Samotného dospělého může zdržet nějaká nepředvídatelná situace a neštěstí je na světě. Toto varování platí i pro případ domácích mazlíčků.

Za uplynulých devatenáct prázdninových dnů řešili strážníci i případy, kdy byli rodiče pod vlivem alkoholu. Devětatřicetiletá opilá matka dokonce při vystupování z trolejbusu vyklopila půlroční miminko z kočárku. Nadýchala skoro tři promile a ještě byla naštvaná, že musí jednat se strážníky. Miminka se ujali zdravotníci a v doprovodu jeho matky jej převezli do nemocnice. Lékaři si kojence ponechali pro jistotu na pozorování a matku si domů odvedl otec dítěte. 

U hádky opilých rodičů o půl jedenácté večer byla přítomna i jejich dcera předškolního věku. Celý incident se odehrál na ulici. Svědek, který jej viděl, zavolal strážníky. Hlídka na místě zjistila, že oba zákonní zástupci jsou pod vlivem alkoholu. Muž nadýchal tři a půl promile, žena měla o promile méně. Protože se neměl o malou dívku kdo postarat, ujala se jí přivolaná sociální pracovnice. Následovalo poučení rodičů o dalším postupu. Oba případy budou mít dohru na sociálce.  

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice