Radnice chystá výměnu parkovacích identifikátorů

Pardubice – Již nějakou dobu po městě funguje inteligentní parkovací systém. Nejen že parkovací místa byla doplněna o speciální senzory, parkovací karty jako doklad zaplaceného rezidentního či abonentního stání navíc nahradily elektronické parkovací identifikátory, zkráceně PepIQ, které mají řidiči umístěné přímo v autě. Město nyní rok od zavedení zahajuje výměnu těchto zařízení, která nahradí identifikátory s lepšími parametry.

„Důvod, proč dojde k výměně už po prvním roce, je ten, že stávající typ, který byl dodán, nesplňuje jeden garantovaný parametr, a to je počet chyb při přihlášení vozidla k parkovacímu senzoru. Po dohodě s dodavatelem bylo rozhodnuto, že dojde ke kompletní, pro uživatele bezplatné výměně všech identifikátorů," zdůvodňuje bývalý náměstek pro dopravu, který má nyní na starost správu informačních systémů Městské policie Pardubice, Petr Kvaš. 

Řidiči si mohou vybrat ze dvou způsobů, jak svůj PepIQ vymění. „Řidiči, kteří chodí platit parkovné do zákaznického centra Dopravního podniku města Pardubic v Pernerově ulici, dostanou novou verzi při platbě na další období. Ti, co mají zřízený elektronický účet, dostanou stejně jako loni nový identifikátor poštou. Věřím, že nové identifikátory nabídnou lepší služby a také delší životnost," podotýká současný náměstek primátora pro dopravu Jan Hrabal. O nové zařízení tak motoristé nemusí žádat hned, stačí, když si jej vymění do doby, než jim vyprší zaplacené parkovné.  

Ačkoli se Pardubice stávajících zařízení budou postupně zbavovat, prosí řidiče, ať je nevyhazují. „Vzhledem k tomu, že PepIQ je vysoce sofistikované elektronické zařízení, které se dá výrobcem dále využít, prosíme všechny řidiče, aby vzali starý identifikátor s sebou a odevzdali ho při platbě parkovného. Pro ty, co mají elektronický účet, nebo identifikátor zapomenou vzít s sebou, připravíme schránky, kam bude možno PepIQ vhodit, o konkrétních místech umístění schránek budeme zavčasu informovat," dodává Kvaš s tím, že obě verze identifikátorů jsou odlišeny také barevně. Znak města na těch „starých" má červenou barvu a nová verze zařízení na sobě bude mít znak v barvě černé. Platnost Pardubického elektronického parkovacího identifikátoru (PepIQ) je možno zvolit na 90, 180 nebo 365 dní. Předpokládaná životnost bude stejně jako u předchozí verze určena kapacitou baterie a dodavatel předpokládá, že k výměně baterie bude muset dojít po pěti letech.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic