Psi se zaběhli 20 km od svého domova

Pardubicko – Na mrazivou zimní výpravu se vydali dva kříženci z vesnice poblíž  Chrasti u Chrudimi. Jejich dobrodružná cesta začala už v sobotu dopoledne, kdy využili příjezdu návštěvy,  pootevřených vrat a nepozorovaně utekli. Majitel je záhy začal hledat, avšak marně.

Včera kolem poledne přijali strážníci oznámení na dva černé psy, kteří  pobíhají za Nemošicemi směrem na Mnětice. Unavení výletníci, kteří museli venku přečkat dvě mrazivé noci, vyčerpaně leželi na kraji pole a sbírali síly na opětovné hledání cesty domů. Na našeho psovoda sice zprvu nepřátelsky vrčeli a štěkali, ale hlad a únava byli nakonec silnější. Když zjistili, že strážník má pro ně pamlsky, začali s ním kamarádit a nechali se i pohladit. Toho psovod využil, protože si všiml známky na obojku. Na ni bylo jméno psa a kontakt na majitele. Píšeme o tom často, ale tento způsob označení je nejlepší. Stačí totiž jeden telefonát, majitel je okamžitě vyrozuměn a celý proces předání se značně zrychlí.

Strážníci z odchytové skupiny se mohou pochlubit vysokou úspěšností s navrácením zatoulaných psů domů. Situace se zlepšila jak s povinným označováním mikročipy, tak především intenzivní osvětou o výhodnosti známek s označením a kontaktem. U čipů můžeme totiž stále narazit na problém, že pes sice očipovaný je, ale majitel ho již nikde nezaregistroval, tudíž je kontakt nedohledatelný. Problém je i v množství registrů, které jsou u nás na trhu, přičemž každý provozovatel má jiná pravidla pro vyrozumívání majitelů. Pokud tedy patříte mezi majitele, kteří by pro svého psího parťáka udělali první poslední, pak pořízení známky nebo kapsle s označením a kontaktem na vás bude ideálním dárkem.  

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice