Nová silnice a snadnější dojíždění pro zaměstnance z Polska. Kraj přichází s kombinací přeshraničních projektů

Orlickoústecko – Dalším postupem příprav na modernizaci silnice II/311 z Mladkova do Jablonného nad Orlicí se v pondělí zabývali krajští radní. V případě této komunikace se předpokládá podání žádosti o dotaci v rámci programu Interreg Česká republika – Polsko 2021-2027. Náklady celého projektu jsou v tuto chvíli odhadovány na 110 milionů korun s tím, že evropská dotace by mohla přinést až 80 milionů korun.

„Již v minulosti jsme v rámci silnice II/311, která vede z Lanškrouna až do Deštného v Orlických horách opravili úsek Nepomuky-Horní Čermná a plánujeme také modernizaci dalšího úseku z Horní Čermné do Mistrovic. Paralelně s tím řešíme také úsek z Jablonného nad Orlicí až do Mladkova, na který bychom chtěli získat finanční prostředky z programu přeshraniční spolupráce Interreg Česká republika – Polsko 2021-2027. Předpokládané náklady projektu činí 110 milionů korun a realizace by mohla začít koncem roku 2024," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Výzva k podání žádosti o dotaci bude dvoukolová. Ještě v únoru musí být podán zjednodušený projektový záměr, a poté do tří měsíců kompletní žádost se všemi přílohami dle podmínek výzvy. „Evropská dotace by ideálně mohla dosáhnout až 80 milionů korun. Pro zvýšení bodového ohodnocení žádosti a úspěšnou obhajobu maximální výše dotace proto hledáme další kladné přeshraniční efekty, od nalezení partnera s podobným silničním úsekem na polské straně až po koordinaci významných zaměstnavatelů v Jablonném a okolí pro společnou organizaci přeshraničních autobusových spojů pro hromadnější dojíždění jejich zaměstnanců. Pokud by se takovéto unikátní dopravní spojení podařilo, pak by se zároveň výrazně ulevilo obcím v příhraničí, které trápí vysoká intenzita individuální osobní automobilové dopravy související s „pendlováním" polských pracovníků do českých firem," sdělil krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj