Projekční přípravy na stavbu nové záchranky ve Svitavách úspěšně pokračují

Svitavy – Pardubický kraj se dlouhodobě snaží zlepšovat zázemí svých zdravotnických záchranářů. Po vybudování nových výjezdových základen ve Starých Čívicích, Chrudimi, Seči či Holicích pokračují přípravy také ve Svitavách. Rada Pardubického kraje na tuto stavbu již v loňském roce schválila projektový záměr, na jehož základě byla zahájena projektová příprava. Předpokládané náklady projektu činí 110 milionů korun. Cílem kraje je na tento projekt získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Stejně jako v případě dalších staveb chceme zvýšit komfort našich záchranářů a umístit výjezdové základny do oblastí, ze kterých bude snazší výjezd na páteřní komunikace. Ve Svitavách je pak přestěhování výjezdové základny jedním z nezbytných předpokladů pro realizaci rozvojových aktivit ve Svitavské nemocnici. Předpokládané náklady v tuto chvíli činí 110 milionů korun. V rámci původně schváleného projektového záměru došlo ke změně, jelikož Město Svitavy se dohodlo s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, že projekčně a stavebně zajistí vybudování příjezdové komunikace k výjezdové základně s tím, že tato komunikace bude sloužit i pro základnu profesionálních hasičů," řekl hejtman Martin Netolický.

Na nově budovaném obchvatu Svitav by tak měla vzniknout dvoupodlažní novostavba s celkem sedmi garážovými místy pro zásahová vozidla a výcvikovým školicím střediskem. „Základna bude sloužit pro tři výjezdové posádky a bude zahrnovat standardní prostory garážových stání, provozní místnosti, odpočinkové místnosti pro řidiče, záchranáře a lékaře, ale také skladovací a technické místnosti. Vycházíme přitom ze zkušeností dříve vybudovaných výjezdových základen a snažíme se, aby po celém kraji byl zachován jejich jednotný charakter," sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Cílem Pardubického kraje je připravit projekt tak, aby na něj bylo možné čerpat evropské dotace. „I přesto, že v tuto chvíli není vyhlášena konkrétní výzva v rámci Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2021+, tak uděláme maximum, aby byl také tento projekt připraven co nejlépe. Z předpokládané částky 110 milionů korun se pokusíme z evropských zdrojů získat téměř 72 milionů korun," upřesnil financování projektu krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a ilustrační foto: Pardubický kraj