Výročí transportů Židů z Pardubic do Terezína připomene nová pamětní deska

Pardubice – Letos uplyne 80 let od transportů židovského obyvatelstva do Terezína.  Na budově Obchodní akademie, kde byli soustřeďováni Židé z dnešního Pardubicka, Chrudimska, Vysokomýtska, Litomyšlska a Chotěbořska to připomene nová pamětní deska. Na její odhalení i další program v budově hejtmanství zve Pardubický kraj ve čtvrtek 8. prosince.

„Ve spolupráci se Státním okresním archivem Pardubice jsme připravili vzpomínkový program. Je pro nás dnes téměř nepředstavitelné, že z 1258 osob, které byly před 80 lety ze starého pardubického nádraží odvezeny v rámci zrůdných fašistických teorií o vyvolené rase nejprve do Terezína a později do různých koncentračních táborů, se jich domů vrátilo jen 92. Jedním z přeživších byl Vladimír Munk, jehož příběh budeme sledovat v dokumentárním filmu. Panu Munkovi je 97 let, žije ve Spojených státech amerických a poslal nám i osobní videopozdrav, který divákům promítneme," uvedl jeden z iniciátorů akce, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

První část vzpomínkové akce se uskuteční před budovou Obchodní akademie ve čtvrtek 8. prosince v 15 hodin, další pak ve stejný den v sále Zastupitelstva Pardubického kraje od 16,30 hodin.  Pro ni je připraveno první veřejné představení dokumentárního filmu „Return to Auschwitz. The Survival of Vladimir Munk" a vyprávění o několika dalších osudech lidí z pardubických transportů.V pátek dopoledne se program zopakuje pro středoškolské studenty se zájmem o historii.

Před Východočeským divadlem připomenou transporty Židů informační panely.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj