Primátor města Pardubic Martin Charvát svolal na čtvrtek krizový štáb města…

Pardubice – Pardubický primátor si uvědomuje závažnost situace související s válkou na Ukrajině a vzhledem k přibývajícímu množství válečných uprchlíků opětovně svolal krizový štáb města.

„Do Pardubic míří stovky lidí denně. Do této doby sem váleční uprchlíci přicházeli velmi často za svými příbuznými či známými a ve většině případů věděli, kde budou bydlet. Nyní však budou přijíždět lidé, kteří po zaregistrování opravdu nemají kam jít. Ubytovací kapacity v katastru města se rapidně zmenšují a my musíme rychle hledat řešení, jak se k aktuálnímu dění postavit. Pravděpodobný scénář příštích týdnů je takový, že počty přicházejících lidí se výrazně měnit nebudou, a na nás je mít připraven seznam všech možných ubytovacích kapacit. Město dá k dispozici téměř padesát bytů v Husově ulici, ve spolupráci s Univerzitou Pardubice jednáme o možnosti zprovoznit ubytování až pro sto lidí v jedné z budov této školy. Další z variant pro případ, že počet přicházejících zůstane konstantní, nebo se dokonce bude geometrickou řadou zvyšovat, je rychlá úprava jednoho z objektů Masarykových kasáren. Krizový štáb se spolu s odborníky na místo vydal ve čtvrtek odpoledne, zjistil, že potřebné úpravy by byly výrazné."

Záměr vybudovat nouzové ubytování v kasárnách TGM posléze představil primátor hejtmanovi Pardubického kraje Martinu Netolickému. Primátor se s hejtmanem shodl na tom, že je potřeba mít připravenou záložní variantu pro nejčernější scénáře počtu příchozích migrantů. Město začne administrativně-projekční částí, aby bylo vůbec možné odhadnout rozsah prací a jejich cenu, stejně jako cenu provozních nákladů.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto ilustrační: redakce Pardubice ŽIVĚ