POTÁPĚČI, ZTRACENÝ ANGLIČAN, VOZIDLO HROZÍCÍ PÁDEM, NALEZENÉ HODINKY, RYBAŘSKÝ KARAMBOL

Pardubicko – Včerejší horký den jsme měli dost práce a dost často jsme jezdili k vodě, ale ne kvůli koupání a osvěžení. Takže pro vás máme mega článek – pokud rádi čtete, tak tady to pro vás máme.

Naše potápěčská skupina včerejšího dne jela na výcvik a plánovaný ponor v lokalitě Trhová Kamenice.  Odtud byli potápěči odvoláni na pátrací akci na Seči, kde se hledal muž anglické národnosti. Ten podle oznámení skočil z loďky do vody, plaval ke břehu a ztratil se. Po rozsáhlé pátrací akci, kde jsme měli na vodě společně s VZS ČČK Seč a JSDHO Seč tři čluny bylo zjištěno, že muž doplaval v pořádku ke břehu a byl nalezen v chatové oblasti. Z tohoto důvodu se potápěčská skupina vrátila zpět do lomu Srní, kde pokračovala ve výcviku. Během výcviku naše potápěče oslovila mladá dívka, která během koupání ztratila chytré a drahé hodinky, která dostala za vysvědčení. Nešťastné dívce nešlo nepomoci a v téměř nulové viditelnosti, v hloubce 10m jsme hodinky našli a předali je funkční šťastné dívce. 

Mezitím jsme si odskočili do Mělic u Přelouče, kam vyjížděla profesionální jednotka HS Přelouč. Zde nám bylo ohlášeno vozidlo hrozící převrácením. S nepozorným řidičem se zde utrhla část nezpevněné cesty. Auto jsme vyprostili za pomocí vysokotlakých vaků a nepoškozené vrátili majiteli.

Ve večerních hodinách v 21:37 hod. jsme jeli k vodě zase. Vyjížděla profesionální jednotka HS Přelouč, CHS Pardubice a opět potápěčská skupina. Tentokrát to bylo k Labi, části obce Opočínek. Zde nepozornému rybáři sjelo auto do vody, když si se synem chtěli posvítit na vydařený úlovek. Auto odcestovalo po proudu asi 70m a tam se potopilo do hloubky přibližně 5m. Naši potápěči označili vozidlo bójkou, za pomocí vaků jej vyzvedli na hladinu a pak začala složitá vyprošťovací akce. Nejprve jsme museli vozidlo přemístit ke břehu proti proudu, což jsme vyřešili pomocí lana, kladky a navijáku. Nepřístupný břeh jsme si museli upravit pomocí ženijního nářadí a motorových pil. Pote jsme mohli auto zapřáhnout za naviják jeřábu a konečně ho dostat ven. Teď to bude mít majitel vozidla jak z filmu Jáchyme hoď ho do stroje – vysušení, vylovení, odbahnění…no však to znáte. 

Autor: kpt. Mgr. Jakub Stryka – zastupující tiskový mluvčí HZS Pardubický kraj
Zdroj a foto: HZS Pardubický kraj