Ivan Čech: V létě odbavíme až 25 letů týdně. Válka na Ukrajině byla další ránou pro letecký průmysl

Pardubice – Dalším hostem podcastu Pardubického kraje Zaostřeno na… byl ředitel společnosti East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického letiště, Ivan Čech. Ten si s tiskovým mluvčím Pardubického kraje Dominikem Bartákem povídal mimo jiné o aktuálním dění na letišti, rozvojových plánech nebo stabilitě celého leteckého sektoru v souvislosti s koronavirovou pandemií a válkou na Ukrajině.

Letní provoz na pardubickém letišti

Aktuální letní provoz je velmi dobrý, protože po dlouhých letech máme přeplněné parkoviště a v nejlepších dnech odbavujeme 5 až 6 velkých letounů denně. Celkově odbavíme v týdnu až 25 letů, což je to celkem zásadní pokrok v provozu na pardubickém letišti.

Spolupráce s Letištěm Václava Havla v Praze

Myslím si, že blízkost Pardubic k Praze je výhodou, protože tím pádem máme spádově více klientů, což je to vidět na našich průzkumech. Je vidět, že naši klienti jsou ze Středočeského kraje, z části Prahy, která je dnes za hodinu v Pardubicích. Pokud i lidem z Prahy nabídneme bezproblémové parkování, rychlé odbavení, kvalitní služby, tak si myslím, že je to pro nás výhoda. Praha bude mít vždy více pravidelných spojení, je to vstupní bod do republiky a nemá cenu si nalhávat, že budeme konkurovat Praze, a že Praha z nás má strach. Myslím si, že přítomnost Prahy na 100 km od Pardubic nám dával určitou šanci nabídnout zajímavé služby a že z toho můžeme využít.

Dopady války na Ukrajině na pardubické letiště

Když už jsme se lehce vyhrabali z covidu a začali obnovovat letecká spojení, tak přišla další rána. Přesně si to pamatuji, když mi volal vedoucí handlingu, že letadla z Kyjeva neletí, že začala válka. V tu dobu jsme intenzivně pracovali na tom, abychom rozšířili spojení s Ukrajinou. V té době jsme měli plánováno, že odbavíme kolem 40 – 45 tisíc cestujících ročně jen na Ukrajinu. Měli jsme pravidelné spojení s Kyjevem, se Lvovem, podepsali jsme rozšíření rotací s Kyjevem, podepsali jsme lety do druhého největšího města na Ukrajině do Charkova a zároveň do velice zajímavé destinace do Oděsy. Ráno 24. února jsme se všichni mohli podívat na mapu a říci, že nebudeme lítat nikam, dokud tam budou lítat stíhačky a bojové drony.

Celý díl podcastu Zaostřeno na…, ale i ty předchozí si můžete poslechnout na https://www.pardubickykraj.cz/podcast

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj