Perná noc u hasičů v Polabinách

Pardubice – Pernou noc mají za sebou hasiči z Pardubic – konkrétně směna A, která zasahovala v ranních hodinách hned u dvou bytových požárů. První požár výškové budovy – hořící byt ve 3. patře v Polabinách, ul. Partyzánů byl ohlášen v 00:57 hod. Na místě zasahovala profesionální jednotka CHS Pardubice a dvě jednotky JSDHO Staré Hradiště a Srch.

Dobrou práci odvedla na místě PČR, která před příjezdem našich jednotek z 3. patra budovy evakuovala 8 lidí. Pak už jsme otěže zásahu převzali my. Ustavení žebříku nebylo možné, proto jsme zásah vedli pouze vnitřní zásahovou cestou a k likvidaci požáru byl nasazen jeden prouc C. U požáru jsme nasadili přetlakovou ventilaci a objektovou evakuaci jsme provedli za pomocí vyváděcích masek, při kterých jsme z domu evakuovali 15 lidí. Průzkumem jsme provedli kontrolu 5. – 9. patra, zde byli obyvatelé domu v pořádku a otevřeli si okna. Provedli jsme odvětrání všech pater, evakuované osoby, které byly dočasně umístěny ve vedlejším vchodu se po likvidaci požáru mohly vrátit do svých bytů.

Při požáru byla zraněna jedna osoba, kterou si odvezla k vyšetření ZZS. Předběžná škoda byla vyšetřovatelem požáru stanovena na 2 miliony korun, příčina požáru je předmětem vyšetřování.  

Druhý požár byl na Krajské operační středisko Hasičského záchranné sboru ohlášen v 05:36 hod. opět v Polabinách, ul. Ohrazenická. Jednalo se o požár bytu v 5. patře. Na místo byly vyslány jednotky CHS Pardubice a JSDHO Staré Hradiště a Srch. V tomto případě se jednalo o požár, který vznikl z důvodů zahoření baterií nabíjeného tyčového vysavače.

Zajímavé v tomto případě bylo, že požár, který vznikl v uzavřené místnosti se před příjezdem jednotek samovolně uhasil. Díky tomu, že kouř rychle zaplnil místnost došlo k samovolnému uhašení požáru. V závislosti na nepříznivých ventilačních podmínkách poklesla v prostoru zasaženém požárem koncentrace kyslíku na takovou mez, kdy už ustává plamenné hoření. Požár byl tedy řízen ventilací a nedošlo k přechodu z fáze rozhořívání do fáze plného rozvoje. Hasiči provedli odvětrání bytu přetlakovou ventilací, kontrolu prostoru termokamerou a poté předali místo zásahu majiteli. Při požáru nebyl nikdo zraněn, předběžná škoda byla vyšetřovatelem stanovena ve výši 50.000 korun.

Autor: kpt. Mgr. Jakub Stryka – zastupující tiskový mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje