Pardubičtí si štědrovečerní tradici vzít nenechali

Pardubice – Po dvou letech, kdy společenský život v Česku řídil, respektive omezoval, covid, se obyvatelé Pardubic budou moci vrátit k tradici štědrovečerních procházek po slavnostně vyzdobeném centru města. Tyto procházky se staly během let pro mnoho rodin a generací neodmyslitelným završením Štědrého dne, při němž sdílejí slavnostní atmosféru kouzelných svátků s přáteli a známými. 

Pardubická Štědrovečerní procházka se koná od roku 1998 a je ojedinělou akcí svého druhu v České republice. Pro pardubické patrioty je návštěva slavnostně osvětleného pardubického zámku, Pernštýnského náměstí s vánočním stromem, kterým zní Rybova Česká mše vánoční či společného zpívání v městském divadle jedinečnou příležitostí, jak se v závěru roku potkat s přáteli a sdílet s nimi nepopsatelnou sváteční atmosféru.

Ti, kteří se do města vydají ještě před slavnostní večeří, mohou využít toho, že od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 bude otevřena Zelená brána. Pokud zdolají jejích 154 schodů vedoucích na ochoz budou mít svátečně naladěné Pardubice jako na dlani. Ve 21:30 se pro všechny, kteří opustí televizi a plné stoly, otevřou brány zámku a muzea a zůstanou otevřeny do půlnoci.  Návštěvníci tu mohou v rámci Štědrovečerní muzejní noci zdarma zavítat do části nového prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, do kaple Tří králů a vystoupat na zámeckou věž. Otevřena bude i přírodovědná výstava Kdy jste je viděli naposledy… Ve stejném čase budou přístupné také prostory Východočeské galerie na zámku.

 Většina lidí před půlnocí zřejmě zamíří na Pernštýnské náměstí, kde ve 23:00 začne tradiční Štědrovečerní zpívání České mše vánoční J. J. Ryby v podání Pardubického dětského sboru pod taktovkou sbormistra Zdeňka Kudrnky. Pro příznivce pardubického divadla připravila domácí scéna opět Tradiční půlnoční setkání v divadle, jehož nedílnou součástí je i Štědronoční zpívání. O Štědrém dni i noci se otevřou i pardubické kostely. Například římskokatolická farnost Pardubice zve od 16:00 do kostela sv. Bartoloměje na bohoslužbu pro rodiny s dětmi, sváteční bohoslužby pak začínají ve 22:00 a o půlnoci. Také kostel Zvěstování Panny Marie bude o půlnoci otevřen. A ti, kterým se po zimní procházce ještě nebudou klížit oči, mohou noční putování historickým centrem zakončit v některé z restaurací, kaváren či vináren, které mají otevřeno dlouho přes půlnoc.

Autor: Nataša Hradní
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic