Pardubický GRAND Festival smíchu odstartovala tradiční klauniáda

Pardubice – Tradiční klauniáda v podání hereček Východočeského divadla Martiny Sikorové a Karolíny Šafránkové a členky Mladého divadelního studia LAIK Aničky Počepické odstartovala 22. ročník GRAND Festivalu smíchu

Prestižní celorepubliková soutěžní přehlídka nejlepších divadelních komedií byla přesunuta na přelom dubna a května z původního lednového termínu. A to z důvodů nepříznivé epidemiologické situace způsobené pandemií koronaviru. „Jsme moc rádi, že se GRAND Festival smíchu nakonec mohl uskutečnit," uvedl ředitel pořádajícího Východočeského divadla Petr Dohnal.   

Ten první festivalové diváky pozdravil společně s pardubickým primátorem Martinem Charvátem. „Jsem rád, že GRAND Festival smíchu žije. Děkuji divadlu za to, že drží tradici a že se můžeme v Pardubicích díky němu dobře bavit. Poslední dva roky nám bylo ouvej. Teď je ouvej někde jinde," narážel pardubický primátor na covidovou dobu i konflikt na Ukrajině. 

První soutěžním představením ve Východočeském divadle, které se utkalo o titul Komedie roku, byla inscenace pražského Divadla v Dlouhé Bez roucha. „Dlouhá nám už v minulosti několikrát rozbila bank festivalových cen, tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát. I letos nabídla silný divácký zážitek. Navíc komedie Bez roucha byla na festivalu za 22 let jeho existence už potřetí, takže je to taková festivalová klasika," shrnul Petr Dohnal. 

„Lepší začátek festivalu jsme si nemohli přát," řekl člen odborné poroty Jiří Janků. Pardubice budou hlavním městem smíchu až do 4. května. „Z organizačních a provozních důvodů tentokrát nejde o týden smíchu, ale téměř o čtrnáct dní. Nepovedlo se nám najít sedm za sebou jdoucích dní, protože plán premiér a dovozových představení byl nekompromisní, museli jsme se tedy přizpůsobit stávající situaci. Zúčastněným souborům jsme nabídli nové termíny a naštěstí se povedlo všech sedm soutěžních komedií zachovat. Odehrajeme i většinu avízovaného doprovodného programu a jako bonus jeden přidaný titul v Poediu v klubu," upřesnila dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: festivalsmichu.cz