Pardubická radnice nabízí další startovací byty

Pardubice – Pardubická radnice nabídne k pronájmu dalších 25 startovacích bytů. Ekonomicky aktivním lidem ve věku 18 až 30 let zvýhodněné nájemné na čtyři roky v menších městských bytech již poosmé. Dává jim tak možnost se osamostatnit, přestěhovat se za prací a během smlouvy s městem si pořídit třeba vlastní bydlení. Pardubice tak podporují bydlení a stabilizací mladých lidí ve městě.

„Těší mě, že i v této těžké době daří uvolňovat nově opravené byty každoročně také pro potřeby startovacího bydlení. Nejpozději po čtyřech letech se nám byty do systému vracejí a slouží dalším nájemníkům. Jsou i případy, kdy nájemník odchází ze startovacího bytu dřív, protože si založil rodinu, našel větší byt, nebo si pořídil vlastní," říká primátor Martin Charvát, který má na starosti majetek a investice města. 

„Institut startovacího bydlení se nám osvědčuje, což je patrné ze zájmu mladých lidí. Doposud jsme již pomohli 200 startovacími byty mladým pracujícím lidem, kteří by si třeba nemohli na startu pracovní kariéry dovolit komerční nájmy nebo hypotéku, které se pohybují i ve výši 220 korun za metr čtvereční. Naopak máme od nich zpětnou vazbu, že díky startovacím bytů se jim daří spořit peníze na bydlení v Pardubicích ve výši několika tisíc korun měsíčně. A o to nám hlavně jde, udržet ve městě ekonomicky aktivní mladé a začínající rodiny v Pardubicích," informuje náměstek primátora zodpovědný za sociální a bytovou politiku města Jakub Rychtecký. Radnici tak naplňuje vizi v souladu se Strategií bydlení města Pardubic. 

„Pro město a jeho budoucnost je důležité, abychom uměli nabídnout cenově přijatelné bydlení mladým, ekonomicky aktivním lidem, kteří svůj život chtějí spojit s Pardubicemi a stanou se tak plnohodnotnými členy systému, včetně platby daní," dodává primátor Charvát.

Nájemní smlouvu město s uživateli startovacích bytů uzavře na čtyři roky, přičemž v prvních třech letech zaplatí za metr čtverečný 80 korun a energie, v posledním čtvrtém roce pak 100 korun a energie. „Tato cena je pod padesáti procenty ceny, za jakou se v Pardubicích pronajímají komerční byty. Pronájem padesátimetrové garsonky dnes na komerčním trhu stojí přes 10 tisíc korun měsíčně bez energií, to je hrozná suma. I proto očekáváme velký zájem o další startovací byty. Seznam nabízených bytů, spolu s detailními podmínkami pronájmu, zveřejníme na webových stránkách města v září, konkrétní žádosti pak mohou zájemci podávat ve dnech 5. a 6. října," doplňuje náměstek Rychtecký.

V nabídce startovacích bytů budou i letos převážně malometrážní jednotky rozmístěné po celém území města v nabídce jsou ale i dva byty 3 + 1. Nový nájemníci budou bydlet od února 2023.

Autor: Nataša Hradní
Foto ilustrační: redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Magistrát města Pardubic