Pardubice navštívila vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, jednala také na radnici

Pardubice – Ve čtvrtek dopoledne zavítala na pardubický magistrát Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, která se zde setkala s čelními představiteli města. Společně debatovali o příležitostech, které Pardubicím přináší členství České republiky v Evropské unii, o dosavadních úspěšně realizovaných projektech i o plánech do budoucna.

"Vidím v naší zemi výrazný posun k lepšímu od chvíle, kdy jsme vstoupili do Evropské unie. Myslím si, že pozitiva členství významně převažují negativa," uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal, který se vzápětí zaměřil na město samotné. "Bez evropských dotací by se nám město nedařilo rozvíjet tak, jak ho v posledních letech rozvíjíme, a to i díky ITI Hradecko-pardubické aglomeraci," doplnil primátor Nadrchal, který následně připomněl některé projekty, které byly finančně podpořeny z evropských dotací. "Bavíme se například o revitalizaci Tyršových sadů, rekonstrukci a modernizaci Památníku Zámeček nebo o nedávno nově otevřených Automatických mlýnech", doplnil. "Potěšilo nás, že o nás paní Ladmanová mluvila jako o vzorovém městě," uzavřel primátor.

„Při cestách po České republice se snažím získat přehled o tom, jak jednotlivé kraje dokázaly využít dvaceti let členství v Evropské unii, jakým potížím čelí a jaké plány mají do budoucna. Pardubicko v čerpání evropských financí vyniká. Mám radost pokaždé, když vidím účelně vynaložené prostředky, ze kterých mají občané prospěch v každodenním životě. A rekonstrukce Automatických mlýnů je toho krásným příkladem," uvedla Monika Ladmanová.

Tématem schůzky bylo i blížící se výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, které si Pardubice připomenou řadou akcí. "Společně s Europe Direct chystáme několik výstav a přednášek, ale také hospodský kvíz na téma Evropská unie. Ten připravujeme nejen pro studenty Univerzity Pardubice, ale i širokou veřejnost, a to v české i anglické verzi. I městské slavnosti budou rozšířeny o evropskou tematiku, která se promítne i v již tradičním květnovém multikulturním festivalu," vyjmenovala některé chystané události vedoucí úseku vnějších vztahů pardubického magistrátu Hana Svobodová.

Paní Ladmanová během svého pobytu ve městě jednala také s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Zavítala také do již zmiňovaného areálu Automatických mlýnů, kde se v prostorách vzdělávacího centra Sféra sešla s členkami spolku podnikavých žen z Pardubického kraje.

Autor: Kristýna Vlasáková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubice