Kraj plánuje další investice do Chrudimské nemocnice

Chrudimsko – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková jednali společně s generálním ředitelem Nemocnice Pardubického kraje a.s. Tomášem Gottvaldem se starostou Chrudimi Františkem Pilným o dalším rozvoji Chrudimské nemocnice.

Vedení kraje i nemocnic seznámilo starostu Pilného s investiční aktivitou nejen do budov, ale také do přístrojového vybavení často s využitím evropských fondů v rámci Integrovaného regionálního operačního programu či programu REACT-EU.

„V rámci programu REACT-EU jsme nežádali jen na budovy centrálních urgentních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici, které jsou samozřejmě nejvíce na očích, ale v rámci Chrudimské nemocnice jsme získali téměř 100 milionů korun na modernizaci přístrojového vybavení," uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové plánuje kraj investovat do Chrudimské nemocnice i nadále. Jednou z nejbližších investic je rozšíření parkování. „V únoru jsme schválili vybudování 87 parkovacích míst za 5,6 milionu korun včetně daně. I s ohledem na pacienty jsme se snažili najít prostor, který je uvnitř nemocničního areálu s návazností na stávající parkovací plochy," sdělila Michaela Matoušková.

Kromě již schválené investice byla řeč také o zajištění ubytovacích kapacit. „Investovat do stávající ubytovny se nám nejeví jako ideální varianta. Mohli bychom spíše pro naše zaměstnance získat několik malometrážních bytů v blízkosti nemocnice, avšak mimo její areál. V tomto, společně se zajištěním školek či škol pro děti nám může pomoci právě město," řekl hejtman, který zmínil také možnost investic do stravovacího provozu či společného příjmového pracoviště.

Důležitou proměnnou bude potenciální změna rozpočtového určení daní pro kraje. „Na celou řadu aktivit spojených s oblastí zdravotnictví není možné čerpat evropské dotace. Jedná se například do parkovací domy, ale například i právě ubytovací kapacity. Pokud by se podařilo změnit rozpočtové určení daní pro kraje, tak samozřejmě budeme mít výrazněji rozvázané ruce pro tyto typy investic z vlastních zdrojů krajského rozpočtu," doplnil hejtman Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj