Papírové parkovací karty nahradí elektronická oprávnění

Pardubice – Pardubice během května přejdou do nové éry co se plateb za parkování rezidentů týče. Papírové karty, které si byli rezidenti a abonenti zvyklí dávat za okna svých vozidel, totiž nahradí modernější verze v podobě pardubického elektronického parkovacího identifikátoru, zkráceně PepIQ. Magistrát plánuje spuštění prodeje elektronických oprávnění od pondělí 2. května s tím, že stávající papírové karty je možné s ohledem na jejich platnost nahradit do 30. května letošního roku.

„V souvislosti se spuštěním prodeje elektronických karet si dovolím poznamenat, že tímto krokem vstupujeme do nové generace parkovacího systému, který je založen výhradně na elektronických identitách, nikoli papírových kartách, na něž byli všichni zvyklí. Občané si přitom mohou vybrat ze dvou možností, jak si elektronická parkovací oprávnění zajistit. První možností je vydat se do Zákaznického centra DpmP sídlícího v Pernerově ulici. Druhou variantou, kterou já osobně považuji za mnohem komfortnější, je mít aktivovanou státem uznanou elektronickou identitu a následně si zakoupit elektronickou parkovací kartu třeba i z pohodlí domova," popisuje možnosti nové formy prodeje parkovacích karet náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš.

Jakmile má zájemce o parkovací oprávnění elektronickou identitu aktivovanou, stačí na webovém portálu https://pardubice.chytrejsiparking.cz/ kliknout na možnost přihlášení, zadat svou e-mailovou adresu, následně potvrdit zaslaný e-mail, který uživatele přesměruje zpět na webový portál. Klient pak cestou zvolené e-identity potvrdí registraci, která bude spuštěna od pondělí 2. května, zadá registrační značku vozidla a zbylé údaje včetně jména a bydliště si systém doplní sám. „Zájemci o parkovací oprávnění tak budou muset podstoupit méně úkonů a rovnou budou moci přejít k nastavení termínu, odkdy a na jak dlouho chtějí mít parkovací oprávnění platné. Poté budou přesměrováni k platební bráně, kde zaplatí požadovanou částku a tím mají parkovací oprávnění zajištěno bez nutnosti skenování dokladů a jejich ověřování. Navíc si zde budou moci změnit i registrační značku pro případ, že své vozidlo budou mít třeba v servisu a budou nuceni využívat náhradní vůz," dodává náměstek Kvaš s tím, že oprávnění pro rezidenty bude možné zakoupit na dobu 90, 180 nebo 365 dní. 

Samotné parkovací oprávnění PepIQ má podobu zařízení, které by měli mít řidiči umístěné na jednom z vytipovaných míst uvnitř vozidla a které si vyzvednou buď v Zákaznickém centru DpmP v Pernerově ulici, nebo si zařízení nechají zaslat poštou v případě, že si jej objednají online. „Elektronický identifikátor při parkování vozidla vysílá své označení, které dokáže zachytit senzor umístěný na parkovacím místě v zónách placeného stání. Díky těmto identifikátorům budeme moci lépe vyhodnocovat, které lokality jsou nejvíce využívány rezidenty či abonenty a které návštěvníky, čímž budeme moci efektivněji upravovat celý parkovací systém ve městě, a to včetně parkovacích zón. Díky instalovaným parkovacím senzorům a zavedení systému elektronických parkovacích identifikátorů, které nám na základě jednoznačných dat umožní vyhodnocovat problémy spojené s parkováním a jejich příčiny a lépe kontrolovat neoprávněná parkování, nyní můžeme sami v průběhu celého roku provádět různé analýzy dopravy a parkování. Cenově se přitom tyto průzkumy pohybují kolem 300 tisíc korun," dodává náměstek Kvaš.

Spolu s novým webovým portálem radnice spouští také mobilní parkovací aplikaci Pardubice Parking, která doplní možnosti platby za krátkodobé stání v ulicích města. Jak v aplikaci, tak na webovém portálu pak budou k dispozici informace o volných parkovacích místech, parkovacích lokalitách včetně ceny za parkování a provozní době parkovacího stání, díky filtru si navíc uživatel bude moci vybrat, jaké parkovací místo hledá, zda potřebuje běžné parkovací stání, místo pro zásobování, invalidy či rezidenty.

Stávající karty budou platné do 30. května, prodej elektronických identifikátorů bude spuštěn od 2. května, od stejného dne budou v provozu také „parkovací" web a mobilní aplikace. Metodika pro získání parkovacích karet a další informace spojené s parkováním jsou k dispozici na webu https://pardubice.chytrejsiparking.cz/.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic