Oba chtěli investovat

Pardubicko – Narazili ale na podvodníky, kteří je dohromady připravili o více než dva a půl milionu korun. 

Ve stejný den policisté na Pardubicku přijali oznámení od dvou mužů ve věku 56 a 74 let, kteří se stali obětmi podvodného jednání. Oba poškození chtěli své finanční prostředky zhodnotit investováním do kryptoměn. V prvním případě 56letý muž během 4 měsíců naposílal ze svého bankovního účtu přes 1.250.000 korun, které pak podle pokynů muže vystupujícího za realitního makléře posílal dále prostřednictvím kryptoměnových platform, dokud mu nebyl bankou zablokován jeho bankovní účet. Ve druhém případě 74letý muž reagoval na reklamu zveřejněnou na internetových stránkách. Do mobilního telefonu a počítače si podle pokynů nainstaloval aplikaci umožňující vzdálený přístup a  podle instrukcí provedl několik platebních transakcí. Na jeho účtu se dokonce už po několika dnech objevila i jedna zahraniční příchozí platba ve výši téměř 250.000 korun, která měla muže přesvědčit o výhodnosti investování. Nakonec ale senior přišel o více než 1.300.000 korun.

Policisté z Přelouče i z Holic zahájili v obou případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a shromažďují a zajišťují veškeré listinné důkazy. V případě dopadení a pravomocného odsouzení pachatelům hrozí pobyt za mřížemi na 2 léta až 8 let.

V souvislosti s těmito případy policisté opětovně varují před podvodníky, kteří jsou zdatnými manipulátory a disponují mnoha připravenými legendami, ale jejich jediným cílem je připravit vás o vaše finanční prostředky. Buďte proto nejen v on-line prostředí obezřetní!

Autor: por. Mgr. Andrea Muzikantová – tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Foto: ilustrační Policie ČR
Zdroj: Policie ČR