Nejdůležitější bylo procvičit taktiku zásahu na požár objektu automatického zakladačového parkovacího domu

Chrudim – Požár osobních vozidel v podzemním automatickém parkovacím systému Balustráda na Resselově náměstí v Chrudimi byl ve středu 8. června dopoledne námětem taktického cvičení profesionálních a dobrovolných hasičů z Chrudimi.

Během cvičení bylo nejdůležitější procvičit taktiku zásahu na požár uzavřeného objektu automatického zakladačového parkovacího domu, ověření funkčnosti automatického odvětrávání, volných nástupních ploch, vodního zdroje a využití teoretických znalostí a praktických dovedností pro provedení hasebního zásahu.

K simulovanému požáru došlo vlivem zkratu v elektroinstalaci jednoho ze zaparkovaných vozidel. Požár vozidla byl zjištěn pomocí elektrické požární signalizace a ohlášen na PCO na Krajském operačním a informačním středisku HZS Pardubického kraje. Okamžitě tak byl vyhlášen standardními postupy poplach pro určené jednotky. Po příjezdu jednotek na místo, bylo průzkumem zjištěno, že z podzemních garáží vychází hustý tmavý kouř od automaticky spuštěné přetlakové ventilace.

HZS-Cviceni-garaze-Chrudim-0706202203
« z 7 »

Velitel nechal vytvořit dvě skupiny, které vyrazily na průzkum bytového domu nad objektem garáží kvůli možnému zakouření, informování, aby obyvatelé či nájemci domu nevětrali okny. Další hasiči likvidovali plameny. Požár hasiči dostali pod kontrolu a postupně uhasili všechna ohniska.

Podzemní automatický parkovací systém Balustráda je speciálně konstruovaný prostor pro automatický parkovací systém osobních automobilů navazující na pětipodlažní zděnou budovu umístěnou nad tímto prostorem (Obchodně bytové centrum BALUSTRÁDA) – tyto objekty jsou vzájemně odděleny jako samostatné požární úseky.

Budova automatického parkovacího systému je vybavena třemi vjezdovými vraty. Uvnitř jsou dva automatické výtahy na osobní automobily, které jsou parkovány ve třech výškových úrovních, max. kapacita je 96 vozidel.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto:HZS Pardubického kraje