Pardubice v červnu lákají na Zrcadlo Umění 2022

Pardubice – Jednadvacátý ročník festivalu amatérského umění se letos bude konat mezi 15. a 17. červnem. Po loňském, koronavirem poznamenaném ročníku se Zrcadlo Umění vrací k tradičnímu formátu, jaký známe z let předchozích. Těšit se tak můžeme na spoustu tanečních a hudebních vystoupení pardubických umělců.

„Zrcadlo umění je tradičně přehlídkou mnoha odvětví kultury v podání amatérských souborů především z pardubického regionu – a slovo amatérské v tomto případě vnímám v nejpozitivnějším slova smyslu, právě u amatérských souborů, myslím, můžeme vnímat maximální dávku nadšení a odhodlání," uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. „Jsem velmi rád, že si letošní festival budeme moci konečně užít bez jakýchkoliv protiepidemických opatření. Věřím také, že nás všechny Zrcadlo umění naučí opět vnímat kulturu a umění, protože to mnozí z nás v koronavirové době začali zapomínat."

„Na programu festivalu se podílí celá řada místních uměleckých spolků, členů základních uměleckých škol a domů dětí a mládeže, ale i Univerzita Pardubice se svým Vědecko – technickým jarmarkem. Kulturní podhoubí Pardubic je bohaté a jako náměstek pro oblast kultury jsem na to opravdu pyšný. Společně s pořadateli věřím, že si každý v rámci letošního ročníku Zrcadla umění najde to své," doplnil slova primátora jeho náměstek zodpovědný za kulturu a cestovní ruch Jan Mazuch.

Všechny tři dny budou v centru našeho krásného města probíhat koncerty kapel, například swingový a jazzový orchestr JK Band, loni velmi úspěšná kapela Sinusoida nebo legenda pardubického folku Víťa Troníček trio. Vážnou hudbu si můžete poslechnout v KD Hronovická skrz Večer krásných smyčců. Prostor ale dostanou i začínající hudební naděje, za ně se představí například kapela Plující nebo Safe Exit. Celý program pak zakončí finalista Superstar Julian Záhorovský.

Ani milovníci tance nebudou ochuzeni o oblíbená vystoupení. Mohou se například ve čtvrtek těšit na Pernštýnském náměstí na přehlídku tanečních souborů Doteky tance, ale i na páteční tradiční Taneční galavečer. Mimo tance proběhne i několik divadelních vystoupení, představí se například pardubické divadlo Exil, divadelní spolek HRRR nebo Dramatický soubor SPŠE Pardubice. Oblíbená improshow Paleťáci je pak také na programu, a to ve čtvrtek. 

Součástí budou samozřejmě také tradiční workshopy, které pro děti ze škol na středeční dopoledne připravil Dům dětí a mládeže ALFA ve spolupráci s DDM BETA, Tvoření na Bulváru pod vedením Nikoly Březinové ve čtvrtek na třídě Míru a Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice také ve čtvrtek na Pernštýnském náměstí.

„Zrcadlo umění patří mezi 14 největších akcí pořádaných ve městě, tzv. Pardubických tahounů. A z mého pohledu zcela oprávněně – čekají nás tři krásné dny nabité hudbou, tancem, kreativitou a uměním. Na akci rádi přivítáme další spolupracující organizace, především Základní uměleckou školu Lonkova, navštíví nás Francouzská Aliance a nově také zástupci Sokolského svazu. Věříme, že si z bohaté nabídky zábavy vyberete!" zve na letošní Zrcadlo umění zástupce pořadatele, ředitel Domu dětí a mládeže ALFA Miloš Adamů.

Kompletní program najdete na zrcadloumeni.eu.

Autor: Alexandra Tušlová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic